Zatiahnuté
Bratislava
Klement
23.11.2024
V recyklovaní odpadu sme na chvoste, Únia vyzýva na zmenu
Zdielať na

V recyklovaní odpadu sme na chvoste, Únia vyzýva na zmenu

ŠTRASBURG / Európsky parlament chce, aby sme oveľa viac recyklovali odpad. Na skládkach ho končí obrovské množstvo, navyše je pomiešaný a tak recyklácia je iba ťažko možná. Problém s jeho opätovným využitím majú hlavne krajiny zo strednej a východnej Európy.

Už pred troma rokmi v krajinách ako Belgicko, Holandsko, Dánsko, Nemecko či Rakúsko ani časť komunálneho odpadu neskončila na skládkach. Všetko sa opätovne recykluje a odpadky v podobe tovaru sa vracajú späť do obchodov.

Napríklad, ročne obyvatelia EÚ vyprodukujú 89 miliónov ton potravinárskeho odpadu, čo je 180 kg kg na jedného človeka. Ale tretina odpadu končí na skládkach. Napríklad, na Slovensku sa recykluje iba 12 percent toho, čo vyhodíme do koša. Slovensko zatiaľ figuruje na chvoste Európy, čo sa recyklácie týka. Väčšina odpadov teda skončí v spaľovniach alebo na skládkach.

ENVIRO: Do roku 2030 chce EÚ recyklovať 70 percent odpadu

Priemerný podiel odpadu určeného na recykláciu by sa mal do roku 2030 v členských krajinách Európskej únie vrátane Slovenska zvýšiť zo súčasných 44 na 70 percent, 50-percentnú recykláciu chce EÚ dosiahnuť do roku 2020. Vyplýva to z pozmeňovacích návrhov k legislatívnemu balíku o odpadoch, ktoré v utorok schválil Európsky parlament. Poslanci tiež chcú obmedziť podiel skládkovaného odpadu na päť percent a dosiahnuť zníženie plytvania potravinami do roku 2030 o 50 percent.

Poslanci presadzujú, aby sa množstvo skládkovaného komunálneho odpadu obmedzilo do roku 2030 len na päť percent. 

Trocha štatistiky

Štatistiky za rok 2014 ukazujú, že v EÚ sa v priemere recykluje alebo kompostuje 44 percent komunálneho odpadu. Slovensko pritom patrí medzi členské štáty s najnižším podielom recyklovaného či kompostovaného odpadu, ktorý predstavuje len 12 percent. Až 88 percent komunálneho odpadu sa na Slovensku skládkuje alebo spaľuje. Produkcia komunálneho odpadu na Slovensku sa v roku 2014 zvýšila a predstavovala 475 kg na obyvateľa za rok, priemer EÚ je 321 kg na obyvateľa za rok.

Zvyšovanie poplatkov za skládky

Európska komisia preto odporúča Slovensku postupne zvyšovať dane zo skládok a využiť tieto príjmy na podporu financovania separovaného zberu, triedenia a recyklácie. Ministerstvo životného prostredia uvádza, že jednou z jeho priorít je zvyšovať objem vytriedeného a recyklovaného odpadu, a tým znižovať ukladanie komunálneho odpadu na skládky. Z tohto dôvodu už pripravuje nový zákon o poplatkoch za uloženie odpadov, keďže Slovensko má jeden z najnižších poplatkov v Európskej únii.

Súvisiace články

Najčítanejšie správy