Kiska: Veľmi som chcel, aby Bratislava raz vyzerala ako Viedeň
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
BRATISLAVA / Rakúsko bolo v minulosti pre Slovákov symbolom slobody. V súčasnosti je silným a stabilným partnerom Slovenska a jedným z najdôležitejších investorov do našej ekonomiky. Pri príležitosti zasadnutia Slovensko–rakúskeho ekonomického fóra to dnes v Bratislave vyhlásil prezident SR Andrej Kiska.
"Viedeň bola farebná, čistá, veci tam fungovali. Slovensko žilo v šedi. Toto bol najsilnejší rozdiel, ktorý som si uvedomil pri mojej prvej návšteve Viedne, krátko po revolúcii. Veľmi som chcel, aby Bratislava raz vyzerala ako Viedeň. Nikdy nezabudnem, ako som stál pred výkladom, videl som nádherný sendvič za 10 šilingov a niekoľko minút som uvažoval, či investujem takú obrovskú sumu, aby som zahnal hlad," napísal Andrej Kiska na svojom profile na sociálnej sieti.
Ekonomický partner
Vyzdvihol význam Rakúska ako ekonomického partnera Slovenskej republiky a krajiny, ktorá verila v životaschopnosť novovzniknutého Slovenska po rozpade Česko-Slovenska. Spomenul aj skúsenosti rakúskych investorov, s ktorými sa stretol a ktorí sú s pôsobením na Slovensku spokojní. "Investori, ktorých spoločnosti pôsobia vo viacerých krajinách, sa vyjadrili, že najvyššiu kvalitu dosahujú práve výrobky zo slovenských závodov," povedal Kiska.
Prezident pripomenul, že rakúske banky príchodom na Slovensko prispeli k tomu, že náš bankový sektor je stabilný. Vyzval tiež na rozvoj spolupráce v turizme s dôrazom na spoznávanie SR rakúskymi návštevníkmi. Na záver podčiarkol význam susedskej a európskej spolupráce. "Spájajme sa a zdieľajme naše najlepšie skúsenosti. Využime blízkosť našich hlavných miest, ktorá vytvára možnosti ďalšieho rastu. Treba ich chytiť pevne do rúk a ísť za nimi," vyhlásil prezident SR.
Rakúsky prezident Alexander Van der Bellen poukázal na fakt, že Slovensko je treťou krajinou, ktorú vo funkcii navštívil. "Nie je to náhoda, Slovensko považujeme za dôležitého partnera a je súčasne jedným z našich najmilších susedov," povedal Van der Bellen.
Pozitívne vyhliadky
V SR doteraz investovalo viac ako 2000 rakúskych firiem, väčšinou malé a stredné podniky. S objemom investícií cca 5,7 miliardy eur je Rakúsko druhým najväčším investorom na Slovensku. V investíciách dominujú banky, poisťovne, subdodávatelia pre automobilový priemysel a výrobcovia stavebných materiálov. Rakúske firmy vytvorili na Slovensku približne 40.000 pracovných miest.
Podľa Rakúskej hospodárskej komory sú očakávania zahraničných investorov na Slovensku pozitívne. Až 61 percent konateľov považuje ekonomickú situáciu vlastnej firmy za pozitívnu, päť percent za zlú. Takmer polovica opýtaných podnikov chce v roku 2017 na Slovensku ďalej investovať a zamestnať ďalší personál.
Rakúsko prispieva aj k rozvoju duálneho vzdelávania na Slovensku. Pri nedostatku pracovnej sily a súčasnej 25-percentnej nezamestnanosti mladých ľudí môže vzdelávanie podľa rakúskeho modelu prispieť k vyriešeniu oboch problémov. V pilotnom projekte, ktorý podporila Hospodárska komora Rakúska, sa vzdeláva 133 slovenských žiakov.