Vláda rokovala na diaľku. Premiér mandát získal, no na vyhlásenie neprišiel
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
BRATISLAVA / Premiér Robert Fico zrušil svoje plánované vyhlásenie aj rokovanie vlády. Jeden bod však bolo nutné prerokovať. Na to, aby sa mohol stretnúť so svojimi partnermi z Rakúska, z Česka a z Francúzska potreboval mandát vlády. Hlasovali tak o tom na diaľku.
"Poverený pracovník kancelárie vedúceho úradu vlády pripraví dokumenty, prezenčku a obíde všetkých ministrov. Oboznámia sa s nimi, podpíšu prezenčnú listinu, a to je prakticky všetko," uviedla hovorkyňa predsedu vlády Beatrice Szabóová. Vďaka tomuto kroku sa premiér vyhol sporu s SNS, ktorá so zasadnutím vlády nesúhlasila. Rokovanie teda včera oficiálne zrušil a o mandát požiadal per rollam.
Per rollam sa využíva v prípadoch, keď je potrebné vec odsúhlasiť bezodkladne. "Ide o formu hlasovania nielen vo vláde, ale je to rozhodovanie prostredníctvom obežníka. Osoby rozhodujú podpisom, tým, že sa im obežník zašle," uviedol Kamil Baraník z Katedry ústavného práva Univerzity Komenského.
O čom všetkom môže vláda týmto spôsobom hlasovať upravuje rokovací poriadok vlády. Podľa právnika si však trochu odporuje s ústavou. "Odsek, podľa ktorého vláda nemôže rozhodovať podľa článku 119, je ťažké si predstaviť, lebo ten obsahuje prakticky všetko, o čom vláda môže hlasovať," uviedol Baraník.
Rokovací poriadok vlády však hovorí aj o tom, kedy je toto hlasovanie platné. Pri per rollam totiž platí, že ak nesúhlasí hoci len jeden člen vlády, rozhodovať sa bude na riadnom rokovaní vlády. To sa však teraz nestalo a faktom ostáva, že premiér podľa slov hovorkyne mandát na stretnutie s kolegami do Rakúska získal.
Per rollam nevyužili po prvýkrát
V každom prípade súčasná vládna koalícia už takéto hlasovanie využila, a to začiatkom minuloročného leta, keď sa koalícia pokúšala odvolať ministra vnútra Roberta Kaliňáka a ministri sa nestíhali stretnúť fyzicky na úrade vlády. Podobne sa postupovalo aj pri odvolávaní iných ministrov. Kabinet premiérov Fica, Dzurindu či Radičovej takto v minulosti na diaľku schvaľoval rôzne zmeny v medzinárodných zmluvách či materiály o makroekonomickom vývoji Slovenska.