Zatiahnuté
-2°
Bratislava
Vincent
21.1.2025
Koaličnú krízu sprevádzajú obvinenia aj rozporuplné vyhlásenia
Zdielať na
Politika

Koaličnú krízu sprevádzajú obvinenia aj rozporuplné vyhlásenia

BRATISLAVA / Štvrtkové odvolávanie ministra práce, sociálnych vecí a rodiny Jána Richtera je iba jedným z mnohých prejavov napätia v koalícii. Roztržky sa začali oveľa skôr než prišlo letné nečakané vypovedanie koaličnej zmluvy. Nechýbali rôzne obvinenia, i rozporuplné vyhlásenia.

Odvolávanie Jána Rchtera sledujeme v ONLINE reportáži.

Prvé náznaky napätia boli už vo februári. Dôvodom boli vtedy vysoké ceny energií pof vedením Úradu pre reguláciu sieťových odvetví, ktorému šéfoval nominant strany Smer-SD Jozef Holjenčík. "Nechcem byť v žiadnej vláde, kde sa zvyšujú ceny elektriny a koncesionárskych poplatkov a ktorá podporuje ľudí, ako je pán Holjenčík," povedal vtedy predseda SNS Andrej Danko

Pre tento konflikt sa Andrej Danko s Robertom FIcom nerozprával niekoľko dní. Táto kríza sa skončila Holjenčíkovym odchodom z funkcie. Permanentne už takmer od začiatku mal Andrej Danko problém s Ficovým poradcom Erikom Tomášom. "Komunikácia týkajúca sa tejto oblasti narušila niektoré vzťahy v koalícii. Ale aj iné udalosti, ktoré sa vďaka Erikovi Tomášovi dejú," uviedol vo februári Andrej Danko. 

Neumožnili mu prejav

Ďalšie výrazné napätie sa prejavilo koncom júna, keď Andreja Danka urazilo, že mu neumožnili prejav počas cyrilometodských slávností na Devíne. 

Už o dva týždne na to, si Fico s Dankom svorne podávali v parlamente ruky. Symbolick, počas Deklarácie zvrchovanosti slovenského národa. 

Zlomový moment prišiel 7. augusta, kedy predseda SNS Andrej Danko listom vypovedal Koaličnú zmluvu. Šokoval tým aj svojich koaličných partnerov. S médiami nikto nechcel komunikovať. Ako prvý pred novinárov predstúpil líder strany Most-híd Béla Bugár. "Neexistuje žiadna alternatív tejto vládnej koalícii, preto sú koaliční lídri odhodlaní ďalej pokračovať," uviedol Bugár. 

Na istý čas sa následne akýmsi hovorcom národniarov stal podpredseda strany Jaroslav Paška, ktorý ako jediný komunikoval s verejnosťou. A nedával si servítku pred ústa. Podľa jeho slov SNS nesie špinu, za ktorú ich minister školstva v kauze eurofondov nemôže a prstom ukázal na Smer, ktorý vraj diskredituje strany cez obyčajných ľudí Igora Matoviča a vynáša im informácie. "Ak opakovane niekoľkokrát z úradu vlády vzišli nejaké aktivity SNS, tak pravdepodobe nevznikli náhodou," uviedol Paška. 

Koalícia, nie otroctvo

Veľké zmierenie prišlo 24.augusta a lídri strán sa dohodli na nových vzťahoch. "Slovenská národná strana má záujem na zotrvaní v koalícii, ktorá alebo bude koalíciou a nie otroctvom," povedal Andrej Danko. 

A na ďalší deň, po rokovaní koaličnej rady prichádza zásadné vyhlásenie koaličných lídrov, keď hovoria o tom, že kríza je za nami. "Ja pevne verím, že ukľudnili sme tu rozvírenú, ak tak môžem povedať, koaličnú hladinu," uviedol Béla Bugár. "Ani jeden miister nestojí za to, aby túto vládu položil. Ďakujem," doplnil Andrej Danko. 

Šéf národniarov vyhlásil, že sa ide ďalej, ale jeho ľudia začali vyhlasovať, že jedine bez ministra Richtera. Mier medzi stranami sa tak po niekoľkých dňoch končí. Eva Smolíková, podpredsedníčka SNS, poslala do médií o päť dní neskôr toto stanovisko, kde strana žiada odvolanie ministra Jána Richtera.

"Sme presvedčení, že premiér by mal prijať zodpovednosť za tohto člena vlády, podobne ako to bolo pri ministrovi školstva. Dostatočným dôvodom na jeho nezotrvávanie vo funkcii by mala byť jeho liknavosť pri riešení kauzy Čistý deň," uviedla Smolíková. 

Následne opozícia dala návrh na odvolanie ministra Jána Richtera a doteraz sa SNS nevyjadrila, ako bude hlasovať. Sám Andrej Danko sa vyjadril, že nevie, čo bude. A aj šéf poslaneckého klubu SNS Tibor Bernaťák ešte dnes dopoludnia povedal, že sa stále nedohodli, ako sa zachovajú pri hlasovaní. 

Zdielať na

Súvisiace články

Najčítanejšie správy