Páry rovnakého pohlavia by mohli dostať viac práv, vyhlásil premiér Fico
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
BRATISLAVA / Základné právne pravidlá platia, ale dá sa ísť ďalej, napríklad pri prístupe k zdravotnej dokumentácii. Toto naďalej platí, s týmto nikto nemá žiadny problém. Povedal to premiér Robert Fico v diskusnej relácii RTVS - Sobotné dialógy po otázke, ako chcú naplniť sľuby o tom, že uľahčia párom rovnakého pohlavia život, napríklad v dedení či v prístupe k zdravotnej dokumentácii, ktoré dali v čase, keď schválili definíciu manželstva v ústave ako zväzok muža a ženy.
Páry rovnakého pohlavia by mohli dostať viac práv. Vyplýva to z vyjadrení premiéra a predsedu strany Smer-SD Roberta Fica v dnešnej diskusnej relácii Sobotné dialógy na Rádiu Slovensko. Podľa Fica je to však téma príslušných rezortov, ministerstva spravodlivosti a ďalších.
„Ak s legislatívnymi návrhmi v tomto duchu prídu ministri, „nikto proti tomu nepôjde, ale nikto nepôjde proti ústavnoprávnej úprave definície manželstva ako zväzku muža a ženy,“ zdôraznil v diskusii Robert Fico.
Istanbulský dohovor obsahuje podľa premiéra a predsedu strany Smer-SD Roberta Fica niektoré ustanovenia, ktoré sú v príkrom rozpore s Ústavou SR. Ako ďalej pripomenul, v ústave sme zakotvili, že manželstvo je zväzok medzi mužom a ženou. Istanbulský dohovor mal podľa Fica pôvodne veľmi dobrý zámer – chrániť ženy pred násilím.
Zopakoval, že všetko dobré, čo je v dohovore pre ochranu žien pred násilím a čo my nemáme v našom zákonodarstve, z neho chcú vybrať a zapracovať do legislatívy SR. „Pôjdeme podstatne ďalej ako krajiny, ktoré sa Istanbulský dohovor rozhodli ratifikovať,“ zdôraznil v diskusii premiér.
Migrantov pri téme premiér spomína podľa vlastných slov preto, lebo si treba uvedomiť, že majú inú kultúru ako my. Pripúšťa, že dobrí aj zlí ľudia sú všade. Fico tvrdí, že chráni Slovensko pred nebezpečenstvom terorizmu.
„Všetci uznávajú, že migrácia má hlavne ekonomický charakter a že migrácia je hlavným dôvod, prečo v Európe bolo množstvo teroristických útokov. Ja jednoducho nechcem tento problém mať na Slovensku a budem dôsledne odmietať povinné kvóty až do samého konca,“ povedal. Ako doplnil, to, že sa usilujeme byť v jadre Európskej únie „neznamená, že nás prinútia k niečomu, čo ide proti našej suverenite a našim suverénnym predstavám“.