Babiš podal dovolanie po prehratom spore o jeho evidencii v ŠtB
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
BRATISLAVA / Premiér Andrej Babiš podal k slovenskému najvyššiemu súdu dovolanie proti právoplatnému rozhodnutiu bratislavského krajského súdu, ktorý v obnovenom procese tento rok v januári zamietol jeho žalobu, že je v dokumentoch niekdajšej československej tajnej polície ŠtB evidovaný ako jej agent neoprávnene. S odvolaním sa na vyjadrenie advokátskej kancelárie Agner & partners, ktorá Babiša v spore so slovenským Ústavom pamäti národa zastupuje.
Bratislavský krajský súd zamietol Babišovu žalobu v súlade s minuloročným verdiktom slovenského ústavného súdu, ktorý mu prípad vrátil na opätovné prerokovanie okrem iného z dôvodu, že žalovanou stranou v spore nemal byť Ústav pamäti národa (ÚPN). Verdikt ústavného súdu znamenal prielom v praxi slovenských súdov, ktoré vo veci evidencie osôb u ŠtB často umožňovali žalovať práve ÚPN.
Podľa Babišových právnikov má najvyšší slovenský súd odlišný názor než ústavný súd na to, či vo zmieňovaných prípadoch môže byť ÚPN žalovanou stranou. "Najvyšší súd vo svojej dlhoročnej praxi stanovil, že žaloby na ochranu osobnosti pred neoprávnenou evidenciou vo zväzkoch bývalej Štátnej bezpečnosti majú smerovať proti ÚPN," uviedla kancelária Agner & partners.
Babiš po januárovom verdikte bratislavského súdu ohlásil podanie novej žaloby, a to na slovenskom ministerstvo vnútra alebo na štát. Slovenskú ústavný súd vo svojom verdikte neuviedol, kto by mal byť žalovanou stranou.
Najvyšší súd sa prípadom Babišovho evidencia u ŠtB raz už zaoberal. V roku 2015 podal dovolanie ÚPN, ktorý sa týmto spôsobom snažil zvrátiť pôvodný verdikt bratislavského okresného a krajského súdu, ktoré najprv dali Babišovi za pravdu. Najvyšší súd dovolanie ÚPN odmietol. Aj tento verdikt najvyššieho súdu svojím minuloročným rozhodnutím zrušil ústavný súd, na ktorý sa obrátil ÚPN.
Slovenskú ústavný súd, ktorého rozhodnutím boli všeobecné súdy v kauze viazané, svoje rozhodnutie oprel aj o konštatovanie, že slovenská súdy rozsudky chybne založili na svedectve bývalých príslušníkov ŠtB nezbavených mlčanlivosti. Ústavný súd tiež spochybnil vierohodnosť týchto svedkov, ktorí vypovedali v prospech Babiša a ktorých výpovede boli kľúčové v pôvodnom jednaním. Za chybný takisto označil postup najvyššieho súdu, ktorý počas posudzovania dovolanie ÚPN vyžiadal a následne získal od slovenského ministra vnútra dodatočný súhlas so zbavením mlčanlivosti svedkov.