Dostane kabinet Petra Pellegriniho dôveru? Čaká ho kritika nielen od opozície
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
BRATISLAVA / Zajtra od rána bude v parlamente pokračovať schôdza, na ktorej sa uchádza o dôveru vláda Petra Pellegriniho. Nateraz je pravdepodobné, že kabinet dôveru dostane. Koalícia si však zrejme vypočuje kritiku nielen od opozície, ale aj od nespokojných ľudí, ktorí sa chystajú demonštrovať pred Národnú radu.
Matematika je jasná. Aby nová vláda získala dôveru, musí ju podporiť minimálne 76 poslancov. Koaličná partia Smer-SNS-Híd má 78 mandátov a pravidelne s nimi hlasujú aj štyria nezaradení poslanci. "Slovensko má dnes legitímne zvolený parlament, ktorého jasná väčšina sa hlási k pokračovaniu súčasnej vládnej koalície a k dokončeniu práce pre ľudí, ktorú vláda pred dvomi rokmi začala," tvrdí premiér Peter Pellegrini.
Podpredseda poslaneckého klubu Smeru Miroslav Číž je presvedčený o tom, že odstúpením premiéra Fica a ministra Kaliňáka išla jeho strana na hranicu možného v snahe upokojiť situáciu: "Pre nás je dôležité aj to, aby vláda, ktorú zastupujeme v parlamente hľadala adekvátne riešenia na vzniknutú situáciu."
Prvý podpredseda SNS Jaroslav Paška vníma súčasné spoločenské napätie ako dôsledok dlhodobého znechucujúceho vývoja. Ľudí okrem iného rozčuľuje aj to, že mnohé veľké škandály stále nie sú objasnené: "Tá požiadavka na slušnú spoločnosť hovorí aj o tom, že kauzy, ktoré sa zverejnia, o ktorých sa vie, sa musia vyšetriť a dotiahnuť."
Opozícia vládu Pellegriniho nepodporí. Podľa nej totiž nestačí len presun niekoľkých figúr na politickej šachovnici. "Keď v Írsku zavraždili novinárku v roku 1996, tak sa spustila obrovská vlna vyšetrovania, boli zmrazené kontá mafiánov a začala taká obroda spoločnosti," tvrdí Veronika Remišová.
Podľa podpredsedu SaS Galka o mnohom vypovedá aj to, že do debaty o dôvere sa neprihlásil ani jeden koaličný poslanec, aby vládu obhajoval: "Ani nemajú s čím vystúpiť. Možno v tichosti zahlasujú, dajú tú dôveru, ale sami vo svojom vnútri cítia, že toto je neudržateľné."
O aktuálnej situácii na Slovensku hovoril premiér so zahraničnými partnermi aj na svojom prvom summite: