Sme Rodina: Lobing na Slovensku spájajú s korupciou, chceme zmenu zákona
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
BRATISLAVA / Hnutie Borisa Kollára Sme rodina chce na Slovensku uzákoniť lobing. Pri príprave návrhu zákona vychádzalo najmä z úpravy lobingu, ktorá je platná v Spojených štátoch. Svoj návrh do parlamentu už predložili.
Podľa hnutia vo viacerých tradičných demokratických krajinách, ako napríklad v Spolkovej republike Nemecko, ale aj v samotných inštitúciách Európskej únie, akými sú Európsky parlament či Európska komisia, je lobovanie legitímne pri ovplyvňovaní rozhodovania držiteľov štátnej moci a je právne regulované. "Lobing je ale na Slovensku často spájaný s korupciou a klientelizmom. Sme svedkami každodenných príkladov, ktoré odôvodňujú potrebu vzniku právneho predpisu upravujúceho lobing, ktorý by jasne uviedol na správnu mieru obsah tohto pojmu a urobil tento proces pre občanov transparentným a prehľadným," vysvetlili členovia hnutia.
Lobing a lobistický kontakt, ako ich definuje návrh zákona, predstavujú legitímny spôsob účasti na rozhodovacích procesoch verejnej moci, osobitne na legislatívnom procese.
"Je možné povedať, že niektoré oblasti lobingu a lobistických kontaktov, najmä na strane osôb, u ktorých sa lobuje, sú už dnes regulované. Chýba však regulácia na strane tých, ktorí lobing vykonávajú – na strane lobistov," uviedli poslanci v predkladacej správe k návrhu. Cieľom navrhovanej právnej úpravy je preto ustanoviť právnu reguláciu lobingu, práva a povinnosti lobistov a verejných činiteľov, ako aj zabezpečiť transparentnosť lobingových aktivít. Lobing ako živnosť bude regulovaný aj v rámci platných ustanovení živnostenského zákona.
Pozrite si archívnu reportáž o probléme, ktorý trápi Slovensko: