Ministerka Lubyová by svoje úspechy ospevovať nemala. Nebola by ani klasifikovaná
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
BRATISLAVA / Keby mala ministerka školstva Martina Lubyová dostať vysvedčenie, nebola by klasifikovaná. Povedal to poslanec tímlíder pre školstvo strany Sloboda a Solidarita Branislav Gröhling s tým, že pre školstvo sa ani v tomto školskom roku neuskutočnili žiadne systémové zmeny.
Podľa poslanca SaS Gröhlinga by Lubyová nemala ospevovať úspechy seba a svojho rezortu, ale hodnotiť to, čo sa podarilo urobiť pre pedagogických a nepedagogických zamestnancov, žiakov a školy. "Celý rok sme iba dookola počúvali o tom, ako sa bude rokovať, no reálne sa nič zásadné neurobilo. Presadil sa len zákon o odbornom vzdelávaní a zákony o vysokých školách. Ostatné činy neboli uchopiteľné a z tohto pohľadu by pani ministerka nebola na konci školského roka klasifikovaná,“ vysvetlil.
"V našom reformnom dokumente Spravme Slovensko vzdelanejším navrhujeme konkrétne systémové zmeny, ako pozdvihnúť naše školstvo. Netreba rozprávať, ale byť pripravení a konať.“ informovala o názore Branislava Gröhlinga hovorkyňa SaS Katarína Svrčeková. Podľa tímlídra SaS by minister školstva nemal ospevovať úspechy seba a svojho rezortu, ale hodnotiť to, čo sa podarilo urobiť pre pedagogických a nepedagogických zamestnancov, žiakov, študentov a školy. "Slovensko je krajina, v ktorej roky slovne počúvame o reformách školstva, v ktorej počúvame o desiatkach rôznych nových nápadov, ako celé školstvo zreštartovať. Napriek tomu učitelia stále musia chodiť do ulíc. Učiteľská obec je nespokojná s vedením školstva. Spolu s ňou sú nespokojní aj mnohí rodičia a žiaci,"pokračoval.
Peter Pellegrini, Martina Lubyová, školstvo
Taktiež dodal, že rodičia, učitelia aj žiaci nechcú, aby školstvo bolo len o rozprávaní, rokovaní, zakladaní komisií a o neustálom odsúvaní termínov. Ani zvýšenie platov učiteľov nie je podľa poslanca zásluha ministerky školstva. "Ak by to tak bolo, zvýšia sa platy už od septembra. Poviem to na rovinu: vládna moc čelí obrovskej miere nedôvere ľudí a robí všetko pre to, aby utíšila tisíce nespokojných občanov. Vládna väčšina opäť nemyslí na budúcnosť Slovenska, ale iba na svoju vlastnú budúcnosť,“ uzavrel Gröhling.
Pozrite si archívnu reportáž o zmene vysokých škôl: