Pellegrini, Babiš a Macron na jednom pódiu. Žijeme v spoločenstve, ktoré nám svet závidí, uviedol Pellegrini
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
PARÍŽ / Premiér Peter Pellegrini spolu s francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom podpísali Akčný plán slovensko-francúzskej spolupráce na roky 2018 až 2022. Jeho cieľom je posilniť politickú, ale aj hospodársku spoluprácu medzi nami a Francúzsko. Pellegrini v Elyzejskom paláci uviedol, že žijeme v spoločenstve, ktoré nám závidí celý svet.
Pellegrini, Babiš a Macron na jednom pódiu. Žijeme v spoločenstve, ktoré nám svet závidí, uviedol Pellegrini
Prehĺbenie spolupráce najmä v hospodárskej oblasti, plánovaná návšteva francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona na jeseň na Slovensku, budúcnosť Európskej únie, jej rozpočet a kapitola o pôdohospodárstve či klimatické zmeny boli hlavnými témami rokovania Pellegriniho s Macronom. Informovali o tom Pellegrini aj Macron počas spoločného tlačového vyhlásenia s českým premiérom Andrejom Babišom. Ten tiež podpísal akčný plán pre Českú republiku. Návšteva sa uskutočnila pri príležitosti osláv stého výročia založenia Československa.
Macron počas vyhlásenia povedal, že Slovensko, Česko a Francúzsko spája spoločný osud a záujem o budúcnosť Európskej únie. "Žijeme v časoch, ktoré sú pochmúrne, ale musíme nájsť jednotu, efektívnosť a rešpektovať svoje hodnoty,“ povedal Macron a vrátil sa k dohode o migrácii, na ktorej sa zhodli lídri v piatok skoro ráno v Bruseli. Premiér Pellegrini dodal, že dnes sa musíme báť o pretrvávanie hodnôt, ako sú demokracia a sloboda, čo sú presne tie hodnoty, na ktorých bolo založené Československo. "Aj keď už nie sme v jednom štáte s Českom, sme spolu aj spoločne s Francúzskom súčasťou jednej veľkej európskej rodiny, spoločenstve, ktoré bolo vybudované na troskách vojny, spoločenstve, ktoré nám závidí celý svet,“ pokračoval šéf slovenskej vlády s tým, že pre Slovensko je jedinou alternatívou Európska únia, a to aj hodnotovo. Pellegrini tiež ocenil Macronovu dynamiku v diskusiách o budúcnosti Únie. Podľa českého premiéra Babiša Slovensko aj Česko majú záujem na spoluvytváraní bezpečnej a prosperujúcej Európskej únie, čo je presne to, čo by si želali Masaryk aj Beneš.
Plán strategického partnerstva hovorí o intenzívnejšej politickej spolupráci, spolupráci v oblasti bezpečnostnej a obrannej politiky, hospodárskom partnerstve a spolupráci v oblasti obchodu, pôdohospodárstva, priemyslu, inovácií a digitálnej ekonomiky. Venuje sa aj spolupráci v oblasti životného prostredia, klímy a energetiky, regionálneho rozvoja a cestovného ruchu ako aj spolupráci v oblasti spravodlivosti, vnútorných vecí a verejnej správy či spolupráci v kultúrnej, vzdelávacej, jazykovej, akademickej a vedeckej oblasti.
Krajiny chcú pokračovať v bilaterálnom politickom dialógu, najmä pokiaľ ide o európske otázky, s dôrazom na rozvoj európskej obrany a bezpečnosti, posilnenie hospodárskej a menovej únie, dokončenie vnútorného trhu, sociálny pilier a otázky migrácie. Chcú podporovať iniciatívy zamerané na konzultácie s občanmi o budúcnosti Európskej únie, ktoré spájajú predstaviteľov politického sveta a občianskej spoločnosti, chcú posilniť dialóg o politických a strategických otázkach týkajúcich sa budúcnosti Únie.
Premiér ešte spolu s českým kolegom Babišom odlietajú do mestečka Darney. Toto mestečko má pre vznik Československa, ktorého sté výročie si tento rok pripomíname, obrovský význam. Práve tu 30. júna 1918 francúzsky prezident Raymond Poincaré za prítomnosti Edvarda Beneša odovzdal československú zástavu 21. streleckému pluku československých dobrovoľníkov, ktorých vycvičili vo Francúzsku. Francúzsko ako prvý štát uznalo samostatné Československo vďaka generálovi Milanovi Rastislavovi Štefánikovi. V meste je aj francúzsko-československé múzeum.
Pozrite si archívnu reportáž.