Poslanec Marček predstavil deklaráciu, ktorú podpísal na Kryme
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
BRATISLAVA / Nezaradený poslanec NR SR Peter Marček nazval cestu na Krym pod jeho vedením slovenskou súkromnou pozorovacou a obchodnou misiou. Jej členovia prijali po ceste aj deklaráciu.
Deklarácia by mala najmä zlepšiť obchodné vzťahy medzi krajinami, tvrdí poslanec. Ministerstvo zahraničných vecí sa od tejto cesty dištancuje. Dokonca zasadal aj Zahraničný výbor NR SR, ktorý "výlet" na Krym takmer jednohlasne odsúdil.
Poslanec Marček odišiel na Krym
Poslanec Marček porušil pozíciu Slovenska nielen samotnou návštevou, ale aj vrámci programu, keď sa stretával s predstaviteľmi. Našťastie Ukrajina zobrala tento výlet športovo a do úvahy berie iba oficiálne stanovisko slovenskej diplomacie.
Znenie deklarácie
Agentúra SITA získala dokument deklarácie, ktorú poslanec na svojej ceste podpísal. "Jediným oprávneným subjektom na určenie formy a štruktúry štátneho a politického zriadenia, ako aj spôsobov uplatňovania zákonodarnej, výkonnej a súdnej moci na zvrchovanom území svojich predkov je ľud, ktorý demokratickým a slobodným spôsobom určuje, aká je jeho vôľa a každý jeden občan sa dobrovoľne prispôsobuje vôli väčšiny. Krymská republika existuje na princípe tejto zásady a neodňateľného práva všetkých obyvateľov Krymskej oblasti ako jedna z republík, ktorá sa na základe referenda svojich obyvateľov rozhodla ukončiť svoje pôsobenie v štruktúrach správneho usporiadania v štátnom zväzku Ukrajiny a následne na to sa rozhodla vstúpiť ako samostatný a slobodný štát do Ruskej federácie,“ uvádza sa hneď v úvode deklarácie.
Podľa Marčekovej skupiny ľud Krymu si slobodne uplatnil svoje neodňateľné, nescudziteľné a neprenosné právo na sebaurčenie, ktoré je nepopierateľné. "Preto je oprávnené vyžadovať od všetkých slobodných demokratických štátov a ich občanov, aby táto vôľa krymského ľudu bola s úctou tomu primeranou rešpektovaná a akceptovaná,“ píše sa v deklarácii.
Dôvod oddelenia Krymu
Podľa deklarácie okrem zvrchovaného práva na sebaurčenie jedným z hlavných dôvodov, pre ktoré sa ľud Krymu rozhodol vystúpiť zo štruktúr správneho usporiadania Ukrajiny, bola aj otázka ekonomickej nestability, ktorá po podriadení sa ukrajinského politického vedenia a štátnych orgánov cudzej moci zapríčinila také legislatívne zmeny, ktoré mali štátoprávne ohrozujúci efekt na obyvateľov Krymu.
Ruský ochranca
Podľa Marčekovcov je obrana a bezpečnosť Krymu zabezpečená prostredníctvom systému obrany Ruskej federácie, ktorý je v danom teritóriu najmodernejším obranným systémom. "Práve snaha o udržanie trvalého mieru je základom pre účasť na globalizačnom procese, ktorý so sebou, tak ako poloha Krymu, prináša veľa dobrého aj zlého. Preto aj strategické postavenie ponorkových základní Ruskej armády, o ktorých zrušenie sa pokúsila bábková vláda Ukrajiny, riadená poradcami z USA, schovaných za deklarované záujmy všetkých členských štátov NATO, boli krymským obyvateľstvom odhalené, a tak ako vždy v histórií práve Krymský ľud zabránil narušeniu rovnováhy síl,“ konštatujú účastníci cesty na Krym.
Na prelome júla a augusta mal nezaradený poslanec Peter Marček spolu s viacerými vládnymi poslancami odletieť cez Moskvu na Krym. Marček však bol jediný poslanec parlamentu, ktorý letel na Krym, sprevádzali ho však viacerí slovenskí podnikatelia. Marček sa na Kryme dohodol na vytvorení Európsko-krymskej obchodnej komory, ktorá má sídliť v Bratislave. Pozrite si archívnu reportáž: