Postoj Slovenska v prípade Venezuely je stále nejednoznačný
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák, ktorý na vláde nepochodil so svojím postojom k Venezuele, zatiaľ ďalšiu demisiu neplánuje. A to aj napriek tomu, že stopku dostal priamo od šéfa Smeru. Slovenský postoj ku kríze v tejto krajine je však naďalej nejednoznačný - sme aj za predčasné voľby, ale aj proti lídrovi opozície, ktorý tieto voľby žiada. Opozícia, ale aj Most Híd hovoria, že Smer už takto kalkuluje s hlasmi voličov.
Priemerný Venezuelčan hladuje. Často musí vynechať večeru a jeho deti sa nedostanú k mlieku. Chýbajú mu základné lieky a ráta s tým, že skôr či neskôr ho okradnú alebo rovno zabijú. Už 3 milióny Venezuelčanov preto opustilo svoju vlasť. Prezident Nicolas Maduro napriek tomu odmieta do krajiny vpustiť humanitárnu pomoc zo zahraničia.
Slovensko by malo uznať Guaidóa za dočasného prezidenta Venezuely, tvrdí predsedníčka Zahraničného výboru NR SR
"Rozumiem, prečo chce vláda zablokovať humanitárnu pomoc. Usvedčila by ju totiž z toho, že tu na obyvateľstve páchajú takmer genocídu," otvorene hovorí opozičný líder Juan Guaidó, ktorý sa vyhlásil za dočasného prezidenta a žiada predčasné voľby. Má podporu väčšiny latinskoamerických štátov, Washingtonu, ale aj krajín Európskej únie.
Postoj Slovenska
Slovensko sa k ním nepridalo - šéf diplomacie Miroslav Lajčák, ktorý Guaidóa podporil, narazil na vládu aj materský Smer. Nejde o žiaden súboj s pánom Lajčákom, Smer si aj v tomto prípade drží konštantnú pozíciu, že nie je možné, aby krajiny zasahovali do interných záležitostí iných krajín," myslí si Erik Tomáš (SMER-SD).
"Zbytočne to vytvára chaos a sme nedôveryhodní pre ostatných partnerov, či už v EÚ alebo vo svete," myslí si opozičná poslankyňa Veronika Remišová (OĽaNO). "Dúfam, že vyhrá zdravý rozum a že sa podarí pánovi Lajčákovi vysvetliť, že uznanie pána Guaidóa neznamená, že EÚ vstupuje do suverenity Venezuely," vyjadrila sa aj šéfka zahraničného výboru Katarín Cséfalvayová (Most-Híd).
Je v tom ropa
Robert Fico má na krízu jednoduché vysvetlenie: "Hlavný dôvod , prečo je o Venezuelu taký záujem a západné krajiny sa predháňajú v podpore prezidenta, ktorý sa volieb ani nezúčastnil, je ropa."
S tým, že ide o ropu, súhlasí aj europoslanec Boris Zala. Podľa neho z nej však profituje práve terajší prezident Maduro. "Veľká časť vládnej štruktúry rozkráda toto nerastné bohatstvo a Venezuela je stále chudobnejšia a chudobnejšia a má vyše 3 milióny utečencov."
Minister Lajčák na sklonku roka podal demisiu pre nezhody okolo Marakéšskeho paktu. Jeho hovorca tvrdí, že pre Venezuelu a Guaidóa žiaden konflikt nie je. "Dnes už zahraničnú politiku nerobí Miroslav Lajčák, ktorý je rezignovaný, ale sú to oveľa extrémnejšie kruhy v strane Smer," myslí si Martin Klus (SaS). "Politické strany už vedú každá svoju predvolebnú kampaň a ja som smutná z toho, že to zachádza až do šírenia dezinformácií," dodala Cséfalvayová.
Pozrite si súvisiacu reportáž: