Jasno
-0°
Bratislava
Drahomíra, Sára, Mário
19.1.2025
Šéf NBÚ po výbore, kde sa rozprávali o previerke špeciálneho prokurátora Kováčika, utiekol
Zdielať na

Šéf NBÚ po výbore, kde sa rozprávali o previerke špeciálneho prokurátora Kováčika, utiekol

BRATISLAVA / Šéf NBÚ Jozef Magala po výbore, kde sa rozprávali o previerke špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika pred novinármi utiekol. Predseda výboru Ľubomír Galko nám povedal, že NBÚ podľa výsledkov kontroly nepochybil pri previerke Kováčika.

​Národný bezpečnostný úrad v prípade bezpečnostnej previerky špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika nepochybil. Uviedol to po rokovaní Osobitného kontrolného výboru NR SR na kontrolu činnosti NBÚ jeho predseda a opozičný poslanec za SaS Ľubomír Galko s tým, že to vyplynulo z kontroly na NBÚ. Výbor ešte vo februári prijal uznesenie, ktorým požiadal riaditeľa NBÚ, aby skontrolovali previerku pána Kováčika. Kontrola previerky sa uskutočnila v súvislosti s medializovanými informáciami o viac ako 200 000-eurovom vklade prokurátora Kováčika v banke. Podľa Galka polícia nepreverovala túto informáciu a aj preto požiadali Národný bezpečnostný úrad SR o otvorenie Kováčikovej previerky. Kováčik sa bráni tým, že išlo o pôžičku jeho rodinného príbuzného a peniaze boli určené na kúpu nehnuteľnosti.

"Skontrolovali sme všetky doklady, ako nám bolo na predošlej schôdzi len ústne popísané. Skontrolovali sme celý postup bezpečnostnej previerky. Výsledok je ten, že NBÚ podľa nášho názoru konal v súlade s platnou legislatívou, a to v prvom rade na základe informácii, ktoré dostal v bezpečnostnom dotazníku priamo od pána prokurátora a aj na základe informácií, a to bolo kľúčové, od rôznych organizácií, ktoré pripravujú podklady pre NBÚ. Je to polícia, tajné služby a niektoré ďalšie organizácie," priblížil Galko. Ak sa teraz dodatočne ukáže, že niekto zlyhal, tak podľa jeho názoru je to jedna z týchto organizácií, ktorá si nesplnila svoju povinnosť. "Ale NBÚ na základe tých podkladov, ktoré dostal, nemohol inak rozhodnúť," uviedol Galko.

Je presvedčený, že teraz treba počkať na záver vyšetrovania, ktoré začala NAKA. "Ak by tam bol výsledok s nejakým šrámom, NBÚ bude povinný otvoriť bezpečnostnú previerku pána Kováčika," dodal.

Generálna prokuratúra SR bude primerane reagovať až po preverení celého prípadu políciou. Uviedla to jej hovorkyňa Andrea Predajňová vo februári. "Podľa vyjadrenia prezidenta Policajného zboru Slovenskej republiky celú transakciu dôkladne prešetria a bude o jej výsledku informovať generálneho prokurátora SR. Až následne bude možné zaujať kvalifikované stanovisko," uviedla hovorkyňa.

Podľa Denníka N v septembri 2017 prišiel špeciálny prokurátor Dušan Kováčik do Slovenskej sporiteľne a na svoj účet vložil v hotovosti 204-tisíc eur. "Banka to ohlásila Finančnému spravodajstvu na policajnom prezídiu. Kováčik je podľa zákona takzvaná exponovaná osoba a banka mu musí venovať mimoriadnu pozornosť," napísal denník. Podľa denníka Kováčik peniaze použil na kúpu domu pre svojho syna Martina. Tento dôvod uviedol aj v banke. "V banke uviedol, že peniaze pochádzajú od jeho brata Tibora. Toto vysvetlenie dostala aj polícia a hoci malo nasledovať preverovanie jeho majetkových pomerov, k ničomu neprišlo," konštatoval Denník N s tým, že prezident Policajného zboru Milan Lučanský nariadil pre nedostatky podrobnú kontrolu spisu a v prípade potreby jeho opätovné otvorenie.

Súvisiace články

Najčítanejšie správy