Zatiahnuté
-1°
Bratislava
Emília
24.11.2024
Kupovanie hlasov pri voľbe generálneho prokurátora? Polícia začala vypočúvať poslancov
Zdielať na

Kupovanie hlasov pri voľbe generálneho prokurátora? Polícia začala vypočúvať poslancov

BRATISLAVA / Po tom, čo polícia obnovila trestné stíhanie pre podozrenie s kupčením s hlasmi pri voľbe generálneho prokurátora, začala vypočúvať poslancov Národnej rady. Ide o voľbu ešte z roku 2010, keď sa parlament rozhodoval medzi dovtedajším šéfom generálnej prokuratúry Dobroslavom Trnkom a Jozefom Čentéšom. Vyšetrovatelia NAKA totiž zistili nové skutočnosti pri vyšetrovaní vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej, z ktorej je obvinený priateľ Trnku, Marián Kočner. K nemu malo blízko viacero politikov, pred a počas samotnej voľby. Najmä Richard Sulík.

Voľbu generálneho prokurátora sprevádzalo množstvo zákulisných stretnutí a podozrení z uplácania poslancov vtedajšej koalície. Faktom je, že štyria koaliční poslanci hlasovali v tajnej voľbe s vtedajšou opozíciou na čele s Robertom Ficom za ich kandidáta Dobroslava Trnku a Čentéš neprešiel. Výsluch má za sebou Martin Poliačik a Natália Blahová, podľa ktorej to za vtedajších členov SaS čaká ešte aj Igora Matoviča, Richarda Sulíka, Janu Kiššovú či Jozefa Viskupiča.

"Evidentné je, že ide sa toto podozrenie o uplácaní poslancov vyšetrovať veľmi dôsledne. Predpokladám, že niekto uviedol veľmi konkrétne informácie o tomto čine," myslí si Natália Blahová (SaS). "Je možné, že sú to veci, ktoré boli nájdené v trezore pána Kočnera alebo, že je to niečo iné," tvrdí Martin Poliačik (PS). 

Kočner mal vždy blízko k politikom z celého spektra

V čase, kedy sa v pravicovej koalícii hádali, kto bude ich kandidát, to bol Richard Sulík. Podľa uniknutých dokumentov s názvom Sasanka 1 a 2 si o voľbe mesiace SMS-kovali a Sulík si k nemu chodil po rady.

No Blahová sa neobáva, že existuje aj nejaká Sasanka 3. "Sme boli ubezpečení, že naozaj je to celkové a vyčerpávajúce. Tie všetky informácie, ktoré sú vonku, to sú informácie, ktoré nič naviac by sme nemali očakávať," vysvetľuje Blahová.

Úplatok 300 tisíc eur

Koalícia vtedy tvorila štyri strany - SDKÚ, Most-Híd, SaS a KDH. A keďže voľba bola tajná, hoci si niektoré strany hlasy fotili, nie je isté, kto napokon nehlasoval podľa ťažko hľadanej dohody. Podľa Blahovej sa však na chodbách parlamentu hovorilo o úplatku 300 tisíc eur za jeden hlas.

"Že sa zrazu našlo x poslancov evidentne z koalície, ktorí hlasovali inak," upozorňuje predseda OĽaNO Igor Matovič. "Ja som nikdy nezobral úplatok za nič," poznamenal Elemér Jakab (Most-Híd). "To je problém poslancov bývalej vládnej koalície," verí predseda strany Smer-SD Robert Fico. 

A aj keď pol roka po hlasovaní napokon Čentéša zvolili, do kresla nikdy nezasadol. Vtedajší prezident Ivan Gašparovič ho odmietol vymenovať, až sa napokon celá sága skončila po 32 mesiacoch. V júni 2013 parlament zvolil súčasného generálneho prokurátora Jaromíra Čižnára. 

Fico s Matovičom našli vzácnu zhodu. V pohľade na iniciatívu Za slušné Slovensko. Viac vo videu: 

Súvisiace články

Najčítanejšie správy