Bývalý predseda KDH Figeľ nesúhlasí so smerovaním strany. Droga progresivizmu slovenské problémy nevylieči, tvrdí
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Dva nové mandáty pre Hlinove mimoparlamentné KDH. Preskupovanie opozičných síl je v plnom prúde:
BRATISLAVA / Nie je v záujme Kresťanskodemokratického hnutia (KDH), aby režisérom formovania alternatívy pre Slovensko bol tandem PS/Spolu. Myslí si to bývalý predseda a súčasný člen KDH Ján Figeľ, ktorý to uviedol pre agentúru SITA.
„Droga progresivizmu slovenské problémy nevylieči. Budúcnosť treba stavať na osvedčených hodnotách a rozumných riešeniach a s týmto zámerom treba spájať kresťanskodemokratických a konzervatívnych demokratov v spoločnosti a v politike. Pripustiť víziu registrovaných partnerstiev ako agendu nejestvujúcej spoločnej koalície a o to menej budúcej vlády dostáva KDH do nepríjemnej defenzívy,” uviedol Figeľ.
Zároveň však tvrdí, že dialóg s Progresívnym Slovenskom Michala Trubana a stranou Spolu Miroslava Beblavého nie je na škodu. Je ale presvedčený, že KDH by malo predovšetkým rozširovať svoj priestor oslovovaním, spájaním a spoluprácou s podobne zmýšľajúcimi osobnosťami a subjektmi. „Dôveryhodné KDH bude chceným koaličným partnerom, vždy to tak bolo. Netreba mať obavy, treba mať vhodných ľudí a posilňovať odbornosť a akcieschopnosť hnutia v úsilí o spravodlivé a rozvinuté Slovensko,” myslí si Figeľ.
Treba zachovať, čo bolo dobré a odstraňovať slabé miesta
Podľa neho v tomto období treba zachovať, čo bolo dobré a odstraňovať slabé miesta. Myslí si, že nie všetko staré je zlé, a nie všetko nové je dobré. „Pubertálni, nezrelí politici lacno hovoria o generačnej výmene ako o základe zmeny. Základom zdravej jednoty a potrebnej akcieschopnosti je vernosť hodnotám a vytrvalosť v úsilí o spoločné dobro, od vedenia hnutia až po kluby. Za 30 rokov sa z KDH odštiepilo sedem strán respektíve skupín. To stojí za zápis do Guinessovej knihy rekordov. Väčšina z nich už dnes ani na papieri nejestvuje. Neboli schopné prežitia, ale oslabovaním KDH v konečnom dôsledku poslúžili skorumpovanej vládnucej väčšine alebo napomáhajú novej, rastúcej vlne liberalizmu. Nie oponenti nás najviac oslabovali, ale vnútorné chyby a zrady. Druhé, ´lepšie´ KDH trieštením nikdy nevzniklo a ani nevznikne,” vyhlásil Figeľ.
Priestor pre silnú kresťanskodemokratickú a konzervatívnu líniu
Predstaviteľ kresťanských demokratov verí, že ešte stále je možné sformovať do volieb tretiu, dominantnú líniu oproti doterajšej socialistickej a vynárajúcej sa liberálnej – líniu kresťanskodemokratickú a konzervatívnu. „Tento politický blok môže byť dokonca silnejší ako liberálny tandem. Premiéra stavia víťaz volieb. To vôbec nemusí byť predstaviteľ Progresívneho Slovenska. Na sformovanie takejto tretej línie by som zameral hlavné politické úsilie, kandidátku a program skúseného hnutia Novembra ‘89,” uzavrel Figeľ.
Podľa júnového prieskumu agentúry Polis by aktuálna koalícia nezískala vládnu väčšinu: