Oblačno
Bratislava
Cecília
22.11.2024
ONLINE: Pellegriniho obhajovala hŕstka koaličných poslancov, rozprava trvala vyše desať hodín
Zdielať na

ONLINE: Pellegriniho obhajovala hŕstka koaličných poslancov, rozprava trvala vyše desať hodín

Archívna reportáž

BRATISLAVA / Opozícii sa podarilo na tretí pokus o 13.00 otvoriť mimoriadnu schôdzu na odvolanie premiéra Petra Pellegriniho. V sále sa prezentovalo 130 poslancov. Rozprava skončila po vyše desiatich hodinách, krátko pred polnocou. Jej výsledok sa dozvieme v utorok 17. septembra o 9:00.

Po vyše desiatich hodinách sa skončila rozprava počas mimoriadnej schôdze parlamentu, na ktorej chce opozícia odvolať premiéra Petra Pellegriniho. Jej výsledok sa dozvieme v utorok 17. septembra o 9:00. V rozprave vystúpilo takmer 20 poslancov, väčšina opozičných. Premiéra obhajovala len hŕstka koaličných poslancov. Za vládu vystúpil v pléne podpredseda vlády pre investície a informatizáciu Richard Raši. Parlamentu opísal, čo všetko dokázala vláda pod taktovkou Pellegriniho. Opozičným poslancom sa nepáči, ako sa predseda vlády postavil k odvolaniu dnes už bývalej štátnej tajomníčky ministerstva spravodlivosti Moniky Jankovskej za údajnú komunikáciu s Marianom K.

Líder hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) Igor Matovič označil predsedu vlády za najzbytočnejšieho premiéra, ktorý za rok a pol nespravil nič. „Vaša argumentácia bola postavená na tom, že musíme počkať na výsledky orgánov činných v trestnom konaní. Chceli ste od Slovenska, aby sklonilo hlavu, aby sme čakali, kým súdy rozhodnú, že Monika Jankovská sa spreneverila svojej funkcii. My sme naopak chceli, aby ste chránili morálnu zodpovednosť a vieru ľudí v spravodlivosť. Vy ste sa namiesto toho v tejto kľúčovej situácii rozhodli, že budete slúžiť mafii, ktorej slúžite už 19 rokov, a tou mafiou je Smer-SD,“ povedal vo svojom vystúpení Matovič. Minister hospodárstva Peter Žiga Matovičovi povedal, že je to najslabšia schôdza, akú predseda hnutia zvolal. „Ani sa Vám nečudujem, pretože päť percent, ktoré máte podľa posledných prieskumov, je predsa potrebné nejako zvýšiť, tak prečo nie takýmto politickým divadielkom," uviedol.

Premiér pri svojej obhajobe v pléne povedal, že nikdy nepočul také slabé zdôvodnenie odvolávania člena vlády. „Ak ma navrhujete odvolať len za to, že Monika Jankovská neprišla o funkciu v ten moment, ako ste si priali Vy, nech sa páči, odvolávajte ma každý deň," uviedol Pellegrini a dodal, že spôsob, akým vystupuje Matovič, je spôsobený možno tým, že mu nebolo dopriate chodiť po Slovensku. „Nebolo Vám dopriate, aby Vám ľudia v regiónoch ďakovali za to, čo ste pre nich urobili, ako ste pomohli riešiť ich problémy. Lebo Vy ste nič také nerobili, len luxusne sedíte v opozičnej lavici a beriete luxusný plat. Nenesiete zodpovednosť za nič, čo sa v tomto štáte deje, lebo ste žiadnu exekutívnu funkciu nezastávali. Je mi úprimne ľúto, že ste nezažili, aké je to niekomu pomôcť," uviedol v pléne Pellegrini.

Na mimoriadnej schôdzi, ktorá sa začala v piatok o 13:00, sa prezentovalo 130 poslancov. Predchádzajúce dva pokusy boli neúspešné. Schôdzu sa nepodarilo ani na dvakrát otvoriť v prvom plánovanom termíne (6. septembra), ani v druhom (9. septembra). Plénum nebolo uznášaniaschopné. Predseda parlamentu Andrej Danko zaradil túto mimoriadnu schôdzu ako posledný bod riadnej, 49. schôdze. Opozícia vyzbierala podpisy pod ďalšiu schôdzu s tým istým cieľom, rozprava k nej sa práve skončila.

Prvá mimoriadna schôdza mala byť 6.septembra a druhá 9. septembra, no ani raz sa ju opozícií nepodarilo otvoriť. Dôvod, prečo chcú odvolať premiéra Pellegriniho je, že sa im nepáči, ako sa predseda vlády postavil k odvolaniu štátnej tajomníčky ministerstva spravodlivosti Moniky Jankovskej za údajnú komunikáciu s Marianom Kočnerom.  Predseda parlamentu Andrej Danko zaradil túto mimoriadnu schôdzu ako posledný bod riadnej, 49. schôdze.

Opozícia vyzbierala podpisy pod ďalšiu schôdzu s tým istým cieľom. Šéf parlamentu sa obrátil na ústavnoprávny výbor s otázkou, či je možné zvolať dve schôdze s tým istým cieľom. Podľa predsedu výboru Róberta Madeja ide o neštandardnú situáciu a ani Ústava SR detailne nerieši, ako sa s ňou vyrovnať. "Tak, ako návrh zákona nie je predmetom dvojakého prerokovávania, nemalo by to platiť ani pri návrhu na odvolávanie. Je preto vhodné, aby predkladatelia zvážili späťvzatie jedného z týchto návrhov," vyjadril sa Madej.

Danko ale rozhodol, že ak budú v piatok v pléne prítomní všetci poslanci, ktorí sa podpísali pod ďalšiu mimoriadnu, 50. schôdzu, začne sa o 13:00. Verí, že tá druhá mimoriadna schôdza, ktorá je zaradená ako posledný bod programu 49. schôdze, bude v tom prípade krátka.

Štátna tajomníčka Monika Jankovská v utorok 3. septembra na tlačovej besede informovala, že odstupuje z funkcie. Tvrdí, že s Marianom Kočnerom nekomunikovala, ani ho nepozná a mobilný telefón jej nevzali, ale dobrovoľne ho vydala tak, ako dobrovoľne vydala všetky kódy k svojmu mobilu, keďže nemá čo tajiť. Celú komunikáciu s Kočnerom označila za "údajnú". Jankovskú v stredu 4. septembra vláda na jej žiadosť odvolala. 

Súvisiace články

Najčítanejšie správy