Poslanci NR SR opäť zasadli do lavíc. Rokovať budú o viac ako stovke návrhov
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
BRATISLAVA / Poslancov NR SR majú predposlednú tohtoročnú schôdzu. Prerokovať majú viac ako 120 bodov programu, medzi ktorými je aj štátny rozpočet, návrh, podľa ktorého by exprezidenti mohli stratiť ochranku či plat. Rokovať majú aj o občianskych preukazoch s čipom, či návrhoch týkajúci sa policajného zboru.
Na poslancov teraz čaká množstvo zákonov. Po rokovaní grémia sa schôdza začne minútou ticha, ako navrhol predseda NR SR Andrej Danko na počesť Karla Gotta. Poslanci budú rokovať o viacerých zmenách, s ktorými nie každý súhlasí. Opozícia odmieta návrh koalície, podľa ktorého by pred voľbami malo byť moratórium 50 dní. To znamená že takmer dva mesiace pred voľbami by sa nemohli zverejňovať prieskumy verejnej mienky. Tento návrh kritizujú aj viacerí odborníci, podľa nich to nie je dobrý spôsob a môže tak byť porušený demokratický princíp voliča.
Návrh zákona "lex Kiska"
Na programe bude aj návrh zvaný "lex Kiska", podľa ktorého by exprezidenti mohli stratiť výhody ako služobné auto, ochranku či plat. Vyplýva to z novely zákona o platových pomeroch niektorých ústavných činiteľov Slovenskej republiky, ktorú do parlamentu predložili poslanci vládneho Mosta-Híd. S myšlienkou zmeny zákona prišiel ešte v lete poslanec NR SR za Most-Híd Peter Kresák. Návrh odôvodňuje tým, že aktuálna platná úprava nepočíta so situáciou, keď bývalý prezident vstúpi do aktívnej politiky. Bývalý prezident by tak mohol poberať výhody ako plat, funkčné príplatky, paušálne náhrady a náhrady ďalších výdavkov z nižšej funkcie, ktorú získal po skončení v úrade hlavy štátu.
Duchovní v polícii bez zbrane
Poslanci budú riešiť aj návrh týkajúci sa duchovných, ktorí pôsobia v polícii alebo ozbrojených silách, by po novom už nemuseli nosiť zbraň. V novele zákona o Policajnom zbore to navrhuje poslanec za Slovenskú národnú stranu Anton Hrnko. Cieľom je vytvorenie zákonnej možnosti v nepridelení a nepoužívaní zbrane pre osoby poverené duchovnou a pastoračnou službou. Hrnko v dôvodovej správe argumentuje tým, že použitie zbrane môže viesť aj k smrteľným následkom, čo je v príkrom rozpore s prevažnou väčšinou náboženských vyznaní, keďže život vnímajú ako najvyššiu hodnotu. Národniari s obdobným návrhom na začiatku roka ale nepochodili.
Občianske s čipom
Na predposlednej schôdzi v tomto roku sa bude aj rozhodovať, či bude každý občan SR s trvalým pobytom na našom území do 31. decembra 2021 držiteľom občianskeho preukazu s čipom. Občianske preukazy by sa mali po novom vydávať aj osobám mladším ako 15 rokov. Podľa ministerstva vnútra, ktoré návrh predložilo, budú tieto preukazy vydávané primárne bez zobrazenia tváre. Rovnaký postup sa podľa ministerstva bude týkať aj občanov, ktorým boli vydané občianske preukazy s neobmedzenou dobou platnosti. Tie sa vydávali do 30. júna 2012 pre osoby staršie ako 60 rokov. Návrh sa tiež týka občanov starších ako 65 rokov, ktorí nie sú držiteľmi občianskeho preukazu s elektronickým čipom. "Vyhotovený doklad sa bude doručovať na adresu pobytu. Uvedené sa navrhuje z dôvodu nezaťažovania tejto seniorskej vekovej skupiny povinnosťou vymeniť si svoj v súčasnosti platný občiansky preukaz," vysvetlil rezort vnútra. Takýto doklad by mal platiť 15 rokov.
Parlament naposledy riešil najmä návrh týkajúci sa interupcii: