Rokovanie vlády: Ministri otvorili otázku predĺženia kontrol na hraniciach, na stole boli aj ďalšie body
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
BRATISLAVA / Pred predĺženým víkendom sa stretla vláda na svojom riadnom rokovaní. Ministri sa bavili o predĺžení kontrol na hraniciach v súvislosti s koronavírusom, ale aj o ďalších bodoch. Situáciu na mieste sleduje redaktor Richard Nemec.
Kontroly na hraniciach s Rakúskom, Českou republikou, Poľskom a Maďarskom sa predĺžia do 27. mája. Vláda vo štvrtok schválila nariadenie z dielne rezortu vnútra, podľa ktorého bude vstup na územie SR naďalej možný na vybraných hraničných priechodoch a letiskách. „Pôjde o druhé predĺženie dočasného obnovenia kontroly hraníc na vnútorných hraniciach SR za účelom zníženia rizika šírenia koronavírusu," konštatuje predkladacia správa nariadenia.
Štáty Európskej únie, ktoré sú členmi schengenského priestoru, môžu obnoviť kontroly na vnútorných hraniciach najviac na 10 dní. Následne je možné ich predĺžiť o ďalších 20 dní, a to aj opakovane. Podmienkou je pretrvávanie závažného ohrozenia verejného poriadku alebo vnútornej bezpečnosti. Vláda raz rozhodla o predĺžení kontrol na hraniciach, pričom toto predĺženie vyprší 8. mája.
K vstupu do SR bude podľa nariadenia možné využiť hraničné priechody Bratislava – Jarovce – Kittsee (diaľnica), Bratislava – Jarovce - Kittsee (stará cesta), Bratislava – Petržalka – Berg a Moravský Svätý Ján - Hohenau s Rakúskom, Trstená – Chyžné a Vyšný Komárnik - Barwinek s Poľskom a Svrčinovec – Mosty u Jablunkova, Makov – Bílá-Bumbálka, Horné Srnie – Brumov-Bylnice, Drietoma – Starý Hrozenkov, Moravské Lieskové – Strání, Lysá pod Makytou – Střelná, Vrbovce – Velká nad Veličkou, Brodské – Břeclav (diaľnica), Holíč – Hodonín a Skalica – Sudoměřice (nová cesta) s ČR. Na hranici SR s Maďarskom je zase možné využiť priechody Bratislava Čunovo – Rajka (diaľnica), Medveďov – Vámosszabadi, Komárno – Komárom, Štúrovo – Esztergom, Šahy – Parassapuszta, Slovenské Ďarmoty – Balassagyarmat, Šiatorská Bukovinka – Salgótarján, Kráľ – Bánréve, Milhosť – Tornyosnémeti (cesta I/17), Milhosť – Tornyosnémeti cesta (cesta R4), Hosťovce - Tornanádaska a Slovenské Nové Mesto – Sátoraljaújhely (cestný prechod). Za účelom príchodu na Slovensko je tiež možné využiť letiská v Bratislave, Košiciach, Poprade, Piešťanoch, Sliači, Žiline, Prievidzi, Nitre alebo v Jasnej.
Minister hospodárstva Richard Sulík podáva podnet na Deloitte Audit
Minister hospodárstva a podpredseda vlády pre ekonomiku Richard Sulík podáva podnet na Deloitte Audit. Chce, aby mu odobrali licenciu. Minister Sulík o tom informoval na tlačovom brífingu vo štvrtok spolu so starostkou mestskej časti Bratislava - Staré Mesto Zuzanou Aufrichtovou. V roku 2019 vykonal Najvyšší kontrolný úrad SR (NKÚ) kontrolu účtovníctva a financií Hlavného mesta SR Bratislavy za obdobie rokov 2016 - 2018. "Toto účtovné obdobie bolo zverené do rúk audítorskej spoločnosti Deloitte Audit," uviedla Aufrichtová s tým, že v rámci tejto kontroly bolo podľa Deloitte Audit všetko v poriadku, kým správa z kontroly NKÚ tvrdí niečo iné.
"Ešte za minulej vlády tunelovala táto spoločnosť verejné peniaze, na toto sme opakovane upozorňovali. Teraz máme na stole prípad hlavného mesta, keď opäť išlo o miliónové nezrovnalosti a spoločnosť Deloitte Audit napísala, že všetko je v poriadku," doplnil Sulík s tým, že podáva podnet na úrad pre dohľad nad výkonom auditu, v ktorého právomoci je odobrať audítorskú licenciu. "Vyzývam tento úrad, aby sa mojím podnetom zaoberal a rozhodol spravodlivo a objektívne, takáto firma tu nesmie fungovať," doplnil Sulík a dodal, že ide o čiernu ovcu medzi audítormi.
Podľa Aufrichtovej bola Úradom pre verejné obstarávanie niekoľkokrát napadnutá aj samotná súťaž, na základe ktorej hlavné mesto na čele s Ivom Nesrovnalom v roku 2017 uzavrelo zmluvu s Deloitte Audit. "S Jánom Kuciakom sme písali článok, ktorý sa venoval tejto téme, ako sa spoločnosť Deloitte Audit dostala k audítorstvu hlavného mesta," uviedla starostka a dodala, že situácia dospela až tak ďaleko, že predseda NKÚ Karol Mitrík uvažuje o legislatívnej úprave zákona o obecnom zriadení tak, aby účtovná závierka bola predkladaná na hlasovanie zastupiteľstvu. "V roku 2017 som ešte ako referentka magistrátu dokonca upozornila na to, že audity na základe rámcovej zmluvy nespĺňajú zákonné podmienky a podávala som podnety na NKÚ, krajskú prokuratúru aj Slovenskú komoru audítorov," uzavrela Aufrichtová.
Richard Sulík odcitoval časť listu NKÚ adresovanú Ministerstvu vnútra SR po kontrole auditu účtovníctva hlavného mesta. "Kontrola potvrdila významné prípady porušenia zákona o účtovníctve a postupov účtovania, najmä pri účtovaní pohľadávok, rezerv a opráv z minulých období, následkom čoho nebolo zobrazené verné a pravdivé zobrazenie skutočnosti," citoval Sulík. "V úradníckej reči to znamená, že klamali," dodal a pokračoval v citácii, že "negatívne možno hodnotiť prístup hlavného mesta, ktoré napriek pravidelným upozorneniam hlavného kontrolóra na riešenie niektorých problematických oblastí nezabezpečilo nápravu". Sulík dodal, že s Vladimírom Masárom (prezident slovenskej kancelárie Deloitte, poz. redakcie) sa niekoľkokrát stretol, avšak neviedlo to k tomu, aby táto spoločnosť postupovala čestne. "Budeme skúmať aj trestnoprávnu rovinu a v prípade podozrenia podám trestné oznámenie, či už na spoločnosť, alebo konkrétne osoby," uzavrel.
Hodnota stravných lístkov sa v tomto a budúcom roku nemá meniť
Hodnota stravných lístkov sa v tomto a budúcom roku zrejme nezmení. Vláda totiž vo štvrtok schválila legislatívny návrh, ktorým sa v tomto a budúcom roku dočasne stopne zvyšovanie cestovných náhrad. Od sumy cestovných náhrad sa pritom odvíja hodnota stravných lístkov. "Cestovné náhrady sa mali navyšovať na základe dobrých hospodárskych výsledkov minulého roka a súčasne vieme, že vzhľadom na koronakrízu budúci rok by sme cestovné náhrady museli znižovať podľa tohto roka," povedal po štvrtkovom rokovaní vlády minister práce a sociálnych vecí Milan Krajniak. Ako uviedol, na túto tému sa rozprával s prezidentom Konfederácie odborových zväzov SR Mariánom Magdoškom. "Urobme nulový variant, tento rok sa to nezdvihne a budúci rok sa to nezníži, radšej nech je to na stabilnej úrovni, ako keby to malo skákať," dodal minister.
"Vzhľadom na súčasnú situáciu sa navrhuje dočasne neupravovať sumy stravného pre príslušné časové pásma a sumy základných náhrad za používanie cestných motorových vozidiel," uviedlo ministerstvo práce a sociálnych vecí. Rezort argumentuje "situáciou, ktorá nastala v roku 2020 a ktorá má nezanedbateľné dopady na zamestnávateľov". Podnikatelia podľa rezortu dostanú garanciu, že v rokoch 2020 a 2021 sa nebudú zvyšovať sadzby stravného a náhrady za používanie cestného motorového vozidla, a to ani v prípade nárastu indexu cien jedál a nealkoholických nápojov v reštauračnom stravovaní a indexu cien položiek spojených s prevádzkou motorových vozidiel.
Hrozí novej vláde hromadná žaloba? Pellegrini predpovedá vzburu podnikateľov: