Europoslanci poslali prezidentke Čaputovej otvorený list. Reagujú na sprísnenie zákona o interrupciách
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
BRATISLAVA / Slovenskí, ale aj belgickí, dánski či nemeckí europoslanci zaslali otvorený list prezidentke SR Zuzane Čaputovej a predsedovi Národnej rady SR Borisovi Kollárovi. Vyjadrujú v ňom hlboké znepokojenie nad nedávnymi pokusmi niektorých poslancov NR SR o sprísnenie platnej legislatívy o umelom prerušení tehotenstva. Prezidentka
Slovenskí, belgickí, dánski a nemeckí europoslanci poslali otvorený list prezidentke SR Zuzane Čaputovej a predsedovi NR SR Borisovi Kollárovi. Informovala o tom eurposlankyňa Monika Beňová. Poslanci v ňom vyjadrujú nesúhlas s pokusmi o sprísnenie platnej legislatívy o umelom prerušení tehotenstva.
"Interrupcia je podľa europoslancov citlivá záležitosť, ženy preto v tejto súvislosti potrebujú včasný a zaistený prístup k potrebným informáciám a službám v tejto oblasti. Novela zákona o zdravotnej starostlivosti je pre svoju snahu o predlžovanie lehoty na rozmyslenie pred vykonaním interrupcie v priamom rozpore so zásadami dobrej lekárskej praxe, ľudskými právami a medzinárodne akceptovanými odporúčaniami Svetovej zdravotníckej organizácie," píše sa v otvorenom liste.
Podpísaní europoslanci žiadajú poslancov NR SR, predovšetkým tých, ktorí reprezentujú strany súčasnej vládnej koalície, aby rešpektovali základné práva všetkých slovenských občanov pri ich samostatnom rozhodovaní o ich vlastnom zdraví a reprodukčných právach. "Tie sú základom ich práva na rovnosť a súkromie týkajúce sa intímnych záležitostí fyzickej a psychickej integrity. Žiadame preto upustiť od prijímania legislatívy, ktorá by takéto práva narúšala," vyzvali.
Reakcia prezidentky
Prezidentka Zuzana Čaputová reagovala na otvorený list europoslancov. Myslí si, že zmeny v legislatíve v oblasti umelého prerušenia tehotenstva by mali byť predovšetkým výsledkom vecnej odbornej a verejnej diskusie a nemali by sa stať nástrojom spoločenského konfliktu. Názor skupiny poslancov Európskeho parlamentu ale rešpektuje. "Jej úlohou je chrániť hranicu ústavnosti, ktorá môže byť prekročená každou právnou úpravou vrátane tejto," reagoval hovorca Kancelárie prezidenta Martin Strižinec a dodal, že ku konkrétnym zmenám sa Čaputová vyjadrí, keď zákon získa definitívnu podobu, „keďže sú avizované rôzne pokusy a snahy návrh modifikovať, či už zo strany rezortu zdravotníctva alebo aj poslancov koalície."
Novela zákona o interrupciách
S novelou zákona prišli poslanci OĽaNO, chcú v nej presadiť, aby mala žena dlhší čas na premyslenie si umelého potratu, namiesto 48 hodín navrhujú 96 hodín. Návrh predpokladá detailnejší zber informácií o dôvodoch potratov. Povinnou má byť druhá lekárska správa pri indikácii ohrozenia zdravia života matky alebo počatého dieťaťa. V návrhu sa hovorí o ubytovaní pre tehotné matky s deťmi a pre študentky, ktoré potrebujú dočasné bývanie, aby utajili svoje tehotenstvo, prípadne ešte aj do troch rokov, ak sa o dieťa starajú. Po novom by sa mala suma príspevku pri narodení dieťaťa rozdeliť na dve časti. Prvá časť vo výške 400 eur sa vyplatí matke počas tehotenstva, a to po uplynutí dvanásteho týždňa tehotenstva. Táto možnosť má podľa predkladateľov návrhu ženám pomôcť, aby nepodstúpili umelé ukončenie tehotenstva z dôvodu aktuálneho nedostatku finančných prostriedkov.