Jasno
Bratislava
Drahomíra, Sára, Mário
19.1.2025
Milan Lučanský: Takto to bolo s Petrom Tóthom v prípade Kuciak
Zdielať na

Milan Lučanský: Takto to bolo s Petrom Tóthom v prípade Kuciak

BRATISLAVSA / Po zadržaní a obvinení exprezidenta polície Milana Lučanského v prípade označovanom ako akcia Judáš, Lučanský polícii vyrozprával, ako sa do prípadu vraždy novinára Jána Kuciaka dostal Peter Tóth. Bývalý tajný agent SIS, predtým novinár a do vraždy Jána Kuciaka najbližší človek Mariana Kočnera.

Čo už vieme

Keď po vražde novinára Jána Kuciaka so snúbenicou Martinou Kušnírovou vyšetrovatelia pátrali po vrahoch a snažili sa ustáliť aj motív vraždy, pracovali na viacerých vyšetrovacích verziách. Preverovali všetko, čo mohlo mať potenciál vyústiť až do vraždy žurnalistu. Kočner a jeho verejný konflikt s Jánom Kuciakom bol logicky jednou z relevantných vyšetrovacích verzií. Polícia mala stopy, k páchateľom a k objasneniu vraždy boli ešte ďaleko. 

Medzitým sa Kočner dostal do väzby pre falšovanie zmeniek. Policajti v objasňovaní vraždy pokračovali ďalej. V septembri nastal zlom a NAKA zadržala štvoricu ľudí z južného Slovenska. Tomáš Szabó a Miroslav Marček vraždu vykonali, Zoltán Andruskó dohodol s objednávateľkou vraždy, ktorou mala byť Alena Zsuzsová. Tá vraždu mala objednať pre Kočnera. 

Keď sa začalo v tejto súvislosti spomínať meno Marian Kočner, začal byť v pozore aj, vtedy ešte jeho stále dôverný priateľ, Peter Tóth. Ten väznenému Kočnerovi pre zmenky mal pravidelne volávať do väznice. Jedného dňa, keď Kočnerovi takto telefonoval, sa ho medzi rečou Tóth spýtal, či s vraždou má niečo spoločné, a či pozná tú zadržanú Maďarku. Kočner sa rozčúlil a na Tótha vraj nakričal. Keď sa upokojil, povedal mu následne vetu, ktorá v tomto okamihu údajne navždy mala zmeniť Tóthov postoj ku Kočnerovi. 

"Veď ty vieš, že ja na Maďaroch nikoho nemám."

Telefonát skončil a Tóth si spočítal dve a dve. Vedel, že ho Kočner oklamal. Spomenul si totiž na to, ako robieval Kočnerovi doma alibi vždy, keď ten utekal za svojou známou práve na južné Slovensko. Pre také chvíle mali dohodu, že Tóth mu akože neočakávane prezvonil na mobil s tým, že sa musia súrne stretnúť. Kočner následne doma povedal, že musí ísť "za Petrom" a bolo vybavené. A tu sme sa dostali k tomu, ako sa Peter Tóth mal rozhodnúť opustiť Kočnera a nadobudnúť presvedčenie, že Kočner je vrah a začal spolupracovať s políciou. 

Čo doteraz nebolo pre uši verejnosti

Zadržanie a obvinenie exprezidenta Milana Lučanského pre podozrenia z brania státisícových úplatkov od podsvetia, zasahuje aj do už objasnenej vraždy novinára. Prípad Judáš s vraždou prepája samotný obvinený exprezident polície svojimi tvrdeniami pred vyšetrovateľmi, keď ho začali vypočúvať 3. decembra 2020. Podľa informácií TV JOJ sa Lučanský počas výsluchu dostal k vražde vo fáze, keď vysvetľoval, prečo po nástupe do funkcie prezidenta žiadal od svojich podriadených podrobné informácie o tom, koho špecializovaný úrad polície odpočúva cez nasadenú špionážnu techniku, tzv. ITP prostriedky. Lučanský to vysvetľuje takto: "Po nástupe do funkcie, bolo to 1.6.2018, som si zavolal k sebe Norberta Pakšiho. Vzhľadom na turbulentnú dobu som cez neho požiadal pracovníkov na odposluchoch Úradu zvláštnych policajných činností (ÚZPČ), aby akékoľvek informácie o vražde sústreďovali a postupovali príslušným útvarom. A mne, aby Pakši raz mesačne nosil zoznam nasadených ITP a zoznam odpočúvaných osôb."

Pakši špeciálnemu úradu šéfoval, dnes je tiež obvinený a stíhaný vo väzbe. Vyšetrovatelia ho tak, ako Lučanského podozrievajú, že za peniaze kryl podsvetie pred vyšetrovaním kšeftov s daňami. 

​Lučanský: Bývalému vedeniu NAKA som nedôveroval

Lučanský tvrdí, že o nasadení odposluchov aj pri objasňovaní vraždy Jána Kuciaka chcel vedieť podrobne všetko, lebo nedôveroval ľuďom z NAKA, ktorí agentúru viedli po odchode Tibora Gašpara z funkcie prezidenta PZ. Neveril šéfovi NAKA Petrovi Hraškovi, ktorý je Gašparov človek. Podozrieval aj ďalších šéfov NAKA, lebo mu vraj dodávali zavádzajúce informácie, pre ktoré v NAKA urobil zmeny. Pakšiho informácie vraj potreboval pre overenie, či je alebo nie je policajný zbor zneužívaný na politické účely. Informácie z policajných odposluchov pre Lučanského si Pakši fotil z tabletu. Lučanský tvrdí, že získané informácie o odpočúvaných osobách políciou nikdy nezneužil. Vraj sa naplno sústredil na objasnenie vraždy Jána Kuciaka a vtedy ešte dôveroval Pakšimu.

Bývalí príslušníci SIS na scéne vyšetrovania vraždy

V októbri, osem mesiacov po vražde, došlo údajne medzi Lučanským a Pakšim ku konfliktu. Pri ňom sa do prípadu vraždy novinára už dostáva Peter Tóth a ďalší bývalý SIS-kár František Böhm. Dlhoročný priateľ Norberta Pakšiho, ktorý v súčasnosti tiež čelí trestnému stíhaniu v prípade "Boží mlyn", v ktorom je obvinený aj špeciálny prokurátor Dušan Kováčik. 

Milan Lučanský: "Petra Tótha do prípadu vraždy Jána Kuciaka chcel ako svedka sprostredkovať František Böhm."

Stretnutie Tótha so šéfom NAKA Branislavom Zurianom

Lučanský po zatknutí prezrádza vyšetrovateľom pozadie Tóthovej spolupráce na objasnení vraždy. Tvrdí, že hoci je stále viazaný mlčanlivosťou, musí uviesť, že keď dostal od Pakšiho informáciu, že exsiskár Böhm chce sprostredkovať Tótha do vraždy ako svedka, práve on poskytol kontakt na šéfa NAKA Branislava Zuriana, aby sa s ním Tóth teda stretol. "Tóth od začiatku chcel aktívne vystupovať ako svedok. Zurian ho mal vyťažiť a keď zistil, že nejde o zavádzajúce informácie, poskytol ho vyšetrovaciemu tímu," uviedol Lučanský. 

​Nespokojný Böhm a Kočnerove bankové schránky

Sprostredkovateľský vstup Böhma do vyšetrovania vraždy Jána Kuciaka a do prípadu "Kuciak" Tóthom neskončil. Bývalý šéf polície vysvetľuje aj okolnosti, ktoré vyšetrovateľov tímu vraj prinútili ísť dôslednejšie po Kočnerových skrýšach. Lučanský to popisuje pred vyšetrovateľmi nasledovne: "niekedy v roku 2019 mi Böhm tlmočil cez Pakšiho svoje rozčúlenie na vyšetrovací tím. Vraj nepracujú dôsledne, a že by bolo dobré, aby urobili prehliadky bezpečnostných schránok pána Kočnera."

Po tomto odkaze údajne vyšetrovatelia nabehli do Kočnerových bezpečnostných schránok, v ktorých zaistili Kočnerove zmenky. Obom sa ale toto nepáčilo a spochybňovali prácu vyšetrovacieho tímu. Aj preto, lebo Böhm vraj vedel, že v jednej schránke mal mať Kočner uložený špeciálny dátový nosič vo forme šperkovnice, ktorý pred zásahom polície niekto stihol zo schránky vybrať. Šperkovnicu so záznamovým zariadením vyšetrovateľom odovzdal Peter Tóth spolu s autom, ktoré Kočner zakúpil pre potreby sledovacieho komanda. Polícia v ňom našla Kočnerove mobily, dokumenty z jeho trestnej činnosti, ale aj zlato, diamanty, luxusné oblečenie či kabelky.

Böhm ako Pakšiho dôverník

Lučanský uvádza, že stretnutie s exsiskárom Františkom Böhmom bolo jedno z prvých po tom, ako sa stal prezidentom polície. A že ak by Böhm neposkytol tak závažné informácie potrebné pre objasnenie vraždy Jána Kuciaka, asi by sa s ním nestretol. 

Všetci sú stíhaní. Z Böhma je kajúcnik

Po rozbehnutí utajenej akcie s krycím názvom Judáš, polícia začiatkom decembra zatkla šesť ľudí. Riadiaceho funkcionára tajného policajného úradu ÚZPČ Norberta Pakšiho v tom čase už mali vo väzbe v inej časti vyšetrovania. O deň neskôr zadržali aj Milana Lučanského, ktorý sa dobrovoľne vrátil z Chorvátska a vydal sa trestnému stíhaniu. Vyšetrovatelia podozrievajú Pakšiho a Lučanského z toho, že od exsiskára a podnikateľa Františka Böhma brali obrovské úplatky. Tak si u nich kupoval ochranu pred vyšetrovaním podvodov na daniach. 

Súvisiace články

Najčítanejšie správy