V roku 2021 bude Slovensko hospodáriť s viac ako 7 miliardovým deficitom
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Marian Kotleba chcel vystúpiť v rozprave k 3.čítaniu. Predsedajúci Gábor Grendel mu zobral slovo a zablokoval rečnícky pult.
BRATISLAVA / V stredu, 9.decembra, v parlamente odsúhlasili rozpočet verejnej správy na najbližšie roky.
Slovensko má v budúcom roku hospodáriť s deficitom verejných financií na úrovni 7,41 % hrubého domáceho produktu (HDP), resp. viac ako 7 mld. eur. Vyplýva to z návrhu rozpočtu verejnej správy na roky 2021 až 2023, ktorý schválil parlament.
Aktuálny odhad pre tento rok predpokladá schodok až na úrovni 9,68 % HDP, čo predstavuje 8,67 mld. eur. Pri výpadku príjmov a pri vyšších výdavkoch v podobe sociálnych opatrení a rôznych pandemických pomocných programov bol vyšší deficit verejných financií na tento rok aj očakávaný, avšak nie až v takej výške.
Celkové príjmy rozpočtu verejnej správy by v budúcom roku mali byť na úrovni približne 39,6 mld. eur a výdavky by mali tvoriť 46,7 mld. eur. Zadlženie sa nachádza nad maastrichtskou hranicou 60 % HDP, v budúcom roku je hrubý verejný dlh odhadovaný na 65 % HDP. Ešte vlani pritom dosahoval 48 %.
Kým ešte v máji vláda v Programe stability avizovala stlačenie deficitu verejných financií pod 3 % HDP a dlhu na 60 % HDP do roku 2023, predložený návrh počíta s deficitom 5,72 % HDP a dlhom 69,4 % HDP do roku 2023. Avšak v rozpočte nie sú ešte zarátané peniaze z fondu obnovy EÚ. Konečné čísla tak v prípade ich efektívneho čerpania môžu byť lepšie.
Slovensko plánuje využiť výnimku z Bruselu, ktorá uvoľňuje pravidlá na konsolidáciu verejných financií. Cieľom je neohroziť hospodárske oživenie. Aj preto je podľa rezortu financií budúcoročný deficit vyšší oproti pôvodnému plánu. Do návrhu rozpočtu zároveň zapracovali rezervu cez jednu miliardu eur, ktorá poskytuje priestor na prípadnú potrebu v krátkom čase reagovať na vzniknutú situáciu dodatočnými výdavkovými opatreniami.
S vyrovnaným rozpočtom v najbližších rokoch súčasná vláda zatiaľ nepočíta. Cieľom je do roku 2024 len zreteľne smerovať k dosiahnutiu štrukturálne vyrovnaného hospodárenia.