Jasno
-1°
Bratislava
Drahomíra, Sára, Mário
19.1.2025
Súd v Prahe trest Najvyššieho súdu SR pre niekdajšieho vplyvného muža Majského potvrdil
Zdielať na

Súd v Prahe trest Najvyššieho súdu SR pre niekdajšieho vplyvného muža Majského potvrdil

Archívna reportáž: Majský ostáva vo väzení

PRAHA / Súd v Prahe potvrdil trest pre Jozefa Majského a znížil mu stupeň ostrahy kvôli veku a zdravotnému stavu.

Jozefa Majského do budovy Mestského súdu Praha neodniesli kukláči so samopalmi, ako bolo v minulosti, ale klasická väzeňská služba. Ozbrojená stráž pritom v minulosti monitorovala jeho každý krok. Tentokrát pred súd predstúpil uvoľnený, nespútaný a vo svetri. Prostredníctvom advokátky tlmočil, že jeho skutok je premlčaný a rozhodnutie slovenského súdu je nespravodlivý a prípadný odsudzujúci rozsudok by mal byť justičnou vraždou. 

Súd v Prahe potvrdil rozhodnutie Najvyššieho súdu SR. Rozhodnutie nie je právoplatné. Trest si podnikateľ odpyká v Česku. Štát, v ktorom si trest odpyká si vybral sám. Odvolací súd vyhovel Majskému, ktorý má České aj Slovenské občianstvo, a preto si mohol vybrať. V Prahe žije a má trvalý pobyt, presťahovala sa mu tam aj časť rodiny, no a deväťročný trest si chce odpykať v Čechách. "My už vieme, že právomocne súdy rozhodli o tom, že pán Majský nemôže byť vydaný na Slovensko, pretože je zároveň českým občanom a s vydaním nesúhlasil," povedala hovorkyňa mestského súdu Praha Markéta Pucci. Majskému tak hrozí ešte 6 rokov za mrežami.  Sudkyňa zvolila najmiernejšiu formu trestu, kvôli jeho zdraviu a veku, tak dostane miernu ostrahu vo väzení. Na kameru sa nechcel vyjadrovať.

Muž, ktorého médiá v 90. rokoch označovali za jedného z najbohatších Slovákov s kontaktmi na vplyvných politikov, spôsobil podľa súdov škodu vyše 400 miliónov korún. Obžalobe čelil od roku 2004. Prvostupňový rozsudok padol pred piatimi rokmi, tento rok v júli bol právoplatný. Majský sa proti nemu dovolal. Českí policajti muža zadržali v auguste tohto roku v pražskej nemocnici.

BMG Invest a Horizont Slovakia v minulosti ponúkali klientom nereálne vysoké úroky z vkladov. V roku 2002 skrachovali a desaťtisíce klientov pripravili o niekoľko miliárd vtedajších slovenských korún.

Spoločník Fruni

Podstatou Majského podvodu v nebankovkách bolo to, že z Horizontu fiktívne mali previesť 100 % akcií BMG Invest cez vtedajšieho konateľa Vladimíra Fruniho do údajne vymyslenej americkej spoločnosti Kavalier, ktorú zastupoval Patrik Pachinger. Po uzatvorení pobočiek po celom Slovensku Majský dal príkaz, aby z pobočiek jeho ľudia pozbierali peniaze, ktoré mu priviezli do jeho bratislavského sídla. Malo ísť o 5 bezpečnostných kufrov naplnených 40 miliónmi. Jeho obhajoba bola postavená na tom, že Majský žiadne príkazy nepodpisoval a nikde oficiálne ani nefiguroval. Neúspešne.

Na procese použili aj nahrávku Fruniho.  Vladimír Fruni, keď podvod s nebankovkami praskol utiekol do zahraničia a snažil sa dokázať, že nebankovky nebol podvod ani pyramídová hra a predaj BMG Invest bol reálny. Telefonát, v ktorom ho Majský ubezpečoval, že po voľbách bublina spľaskne aj celá kauza, bol pre rozhodovanie súdov dôležitý dôkaz. Obhajcovia ho spochybňovali ako nezákonne zhotovenú nahrávku.  "Ale potrebujem skutočne tie originály mať pretože... Ja ich nepotrebujem teraz vyťahovať, chápeš?" pýta sa Vladimír Fruni. "No, len prosím ťa nevyprávaj toto a hlavne, aby nevedeli, kde si," odpovedá Majský.

Odsúdenie Majského nemá žiadny vplyv na odškodnenie oklamaných klientov skrachovaných nebankoviek. V procese za dlhé roky svedčili významní svedkovia. Napríklad šéf českej televíznej stanice Vladimír Železní, ktorý pred časom rozbiehal na Slovensku televíziu, v ktorej mala podiel práve nebankovka Horizont. Majského vraj nepoznal a teda ani nevedel, že do firmy mohla vstúpiť organizovaná skupina vedená práve s Majským. Odsúdenie Majského sa už nedožil ani Vladimír Fruni. Ten zomrel krátko po prepustení z výkonu trestu v Anglicku, kde začínal nový život. Zomrel v roku 2017.

Súvisiace články

Najčítanejšie správy