Na nové opatrenia čakáme márne, koaličná kríza opäť odsunula rokovanie vlády
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
BRATISLAVA / Ruka v ruke s koaličnou krízou sa odkladá aj rokovanie vlády. To sa po dvoch odsunoch konalo až v piatok. Napriek tisícom ľudí, ktorí už týždne čakajú na opatrenia, či tomu, že sa k nám spoza hraníc dostáva nebezpečnejšia mutácia koronavírusu, nové opatrenia by ste čakali márne. Vláda akoby bola v udržiavacom móde a na riešenia si budeme musieť opäť počkať.
Optimisti očakávali, že tlačová miestnosť sa po rokovaní vlády zaplní novinármi a hlavne jednotlivými ministrami, aby predstavili nové opatrenia na pomoc ľuďom a podnikateľom, ktorých zasiahli protipandemické opatrenia. Dočkali sa však pesimisti, pretože v piatok sa na vláde schválilo presne nula covidových opatrení.
Príchod na rokovanie vlády
Minister práce chce zvýšiť OČRky pre ľudí v karanténe či predĺžiť vyplácanie dávok v nezamestnanosti. Vo vzduchu už mesiace pláva návrh Richarda Sulíka na rozšírenie pomoci podnikateľom. Sme rodina prišlo ako s podmienkou na riešenie vládnej krízy s ďalšími opatreniami. Napríklad odklad exekúcii a splátok, jednorázové prídavky či ďalšia pomoc pre gastro.
Minister dopravy mal v pláne pomôcť autodopravcom. No návrhy sa ani len nedostali na stôl. Dôvod? "Na začiatku rokovania vlády sme boli požiadaní, aby sme dnes predkladali iba body, ktoré nemajú vplyv na štátny rozpočet," priblížil Andrej Doležal (Sme rodina) s tým, že na dôvod sa treba pýtať premiéra "ktorý s takouto požiadavkou prišiel."
"Veľmi smutná vizitka, ja si to uvedomujem, mne to osobne veľmi vadí," okomentoval situáciu minister školstva Branislav Gröhling (SaS). Prečo sa takto premiér rozhodol a či to má priamy súvis s krízou, sme sa nedozvedeli. Pri odchode mlčal. Vysvetlenie mal Doležalov stranícky kolega Milan Krajniak (Sme rodina). "Vzhľadom na to, že sme nemali koaličnú radu, my vždy tie veci, ktoré majú nárok na štátny rozpočet, prerokovávame na koaličnej rade," vysvetlil minister práce.
Opätovne sa nedoriešilo aj opatrenie, po ktorom už odborníci volajú dlhé týždne, najmä v súvislosti so šírením nebezpečnejších mutácii koronavírusu. Zvýšená kontrola hraníc a ľudí vracajúcich sa zo zahraničia, teda rok sľúbená e-karanténa či znovuzavedenie povinnej štátnej karantény.
Tu však ministri tvrdia, že ide čisto o technický problém a nie politický. "Pomaly dávame dokopy zoznam hotelov, ale chýbajú základné dáta, koľko máme v zahraničí vycestovaných občanov, aký nápor môžeme čakať, neboli sme pripravení prijať takéto uznesenie," skonštatoval Doležal. "Je s tým spojených strašne veľa nielen legislatívnych, ale technických problémov," poznamenal minister vnútra Roman Mikulec (OĽaNO). "Ja skôr zastávam názor - radšej priniesť vykonateľné opatrenia ako také, ktoré by sa míňali účinku," dodal Doležal.
Minister práce Milan Krajniak prisľúbil, že v koalícii by sa o opatreniach mali v koalícii znovu rozprávať v pondelok. Či sa tak aj naozaj stane, možno bude záležať aj od toho, či premiér na poslednú chvíľu opäť nezvolá, ako povedala ministerka Mária Kolíková (Za ľudí), špecifickú tlačovú konferenciu.