Poslanci OľaNO na čele so Záborskou porušili koaličnú zmluvu. Predložili návrh týkajúci sa interupcií bez vedomia koaličných partnerov
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
BRATISLAVA / Anna Záborská zo strany Oľano predložila do parlamentu návrh, o ktorom neboli informovaní koaliční partneri. Strana tým porušila koaličnú zmluvu. Uznesenie je k správe Európskeho parlamentu, ktorá sa týka oblasti sexuálneho a reprodukčného zdravia a práv v EÚ v rámci zdravia žien.
Predloženie takéhoto návrhu, ktorý nie je dopredu prerokovaný s koaličnou radou, sa pokladá za porušenie koaličnej zmluvy. Poslanci na čele s Annou Záborskou navrhujú, aby parlament prijal uznesie k správe europarlamentu, ktorá sa týka oblasti sexuálneho zdravia. Túto správu vypracoval europoslanec Predrag Matič, zatiaľ je v štádiu schválenia výboru europarlamentu a následne sa o nej bude hlasovať.
Návrh správy sa týka situácii v oblasti sexuálneho a reprodukčného zdravia a práv v EÚ v rámci zdravia žien
V správe sú viaceré problematiky napríklad:
- Komplexná sexuálna výchova na prospech mladým ľuďom
- Moderná antikoncepcia ako stratégia na dosiahnutie rodovej rovnosti
- Starostlivosť spojená s bezpečným a legálnym umelým prerušením tehotenstva ako
pevná súčasť zdravia žien a ich práv - Starostlivosť v materstve pre všetkých
Správa napríklad vyzýva členské štáty, aby zabezpečili prístup k antikoncepčným metódam, čím sa zaručí základné právo na zdravie. V správe sa uvádza napríklad aj: "Keďže v niektorých členských štátoch stále platia zákony, ktoré zakazujú umelé prerušenie tehotenstva s výnimkou prísne vymedzených okolností, a ženy sú tak nútené vyhľadávať nelegálne služby umelého prerušenia tehotenstva, cestovať do iných krajín alebo donosiť dieťa proti svojej vôli, čo je porušením ľudských práv a formou rodovo motivovaného násilia."
Záborská navrhuje, aby Slovenský parlament odkázal tomu európskemu, že ide o kompetencie jednotlivých krajín
"Ja si myslím, že ja rešpektujem v oblasti sexuálnych a reprodukčných práv alebo rodinného práva, si Slovenská republika príme takú legislatívu, akú chce. Ja nehovorím, či je tá legislatíva dobrá, alebo zlá, taká, aká je väčšinová vôľa občanov a podľa toho zvolia poslancami národnej rady, tak si zvolia takúto legislatívu. Sme proti tomu, aby prekračoval Európsky parlament svoje kompetencie a chceli nám nanútiť niečo, čo je v našej kompetencií," hovorí Záborská.
Koaliční partneri s návrhom nesúhlasia
Podľa europoslenca Martina Hojsíka (PS, RE) návrh Záborskej znie ako: "Nestarajte sa nám do toho, že porušujeme ľudské práva," uviedol. "Myslím si, že Európsky parlament má právo sa nelegislatívnym spôsobom k tomuto vyjadriť. Bol by som smutný z toho, keby sa NR SR vyjadrila, že europarlament k tomu nemá, čo hovoriť," dodal.
"Strana SaS nebola informovaná o predložení tohto návrhu," hovorí poslanec NR SR Miroslav Žiak (SaS).