Kotlebovci a poslanec Čepček chcú v parlamente opäť sprísniť interupcie
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Takto to pred rokom vyzeralo v parlamente s rovnakou témou
BRATISLAVA / Poslanci Národnej rady SR (NR SR) sa majú na júnovej schôdzi opätovne venovať sprísneniu interrupcií. Návrh novely zákona o umelom prerušení tehotenstva predložili hneď dvaja predkladatelia, a to Martin Čepček, ktorý má dočasne pozastavené členstvo v poslaneckom klube hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO), a poslanci Kotlebovcov - Ľudovej strany Naše Slovensko (ĽSNS).
Parlament rokoval na jeseň minulého roka o novele zákona o zdravotnej starostlivosti, ktorá sa týkala interrupcií. Za schválenie návrhu vtedy hlasovalo 58 zo 117 prítomných poslancov, teda neprešiel. Právnu úpravu predložila Anna Záborská (OĽaNO).
Čepček chce v novele zakotviť právo ženy na informácie a zakázať propagáciu potratu. Tiež chce zakázať nátlak na ženu pri potrate. "Ohrozenie života zdravia matky a vážne poškodenie zdravia nenarodeného dieťaťa musí byť podložené nezávislými lekárskymi správami dvoch gynekológov alebo špecialistov odborov príslušných podľa diagnostikovaného poškodenia počatého dieťaťa," píše sa v dôvodovej správe. Čepček chce odstrániť bezdôvodné potraty. Návrh novely ponecháva výnimky, a to ohrozenie života matky, ohrozenie zdravia matky, diagnostikované ťažké poškodenie dieťaťa a prípad tehotenstva ako následku trestného činu na matke (znásilnenia).
V dôvodovej správe sa ďalej píše, že navrhovaná právna úprava má za cieľ vyhnúť sa prípadom potratov zdravých detí, ktorých matky zdravotnícki pracovníci presviedčali o tom, že budú mať postihnuté dieťa. "Dôvod, pre ktorý má byť tehotenstvo ukončené, je potrebné preukázať, a to buď lekárskymi správami v prípadoch ohrozenia matky a poškodenia dieťaťa, alebo vyjadrením prokurátora v prípade tehotenstva ako následku trestného činu na matke," píše predkladateľ.
Poslanci ĽSNS v dôvodovej správe k ich návrhu uviedli, že sú presvedčení, že život človeka by mal byť za ideálnych okolností chránený už od počatia. V novele zákona ponechali možnosť troch výnimiek, v prípade ktorých by bolo vykonanie umelého prerušenia tehotenstva aj naďalej povolené. Vysvetlili, že prvú výnimku tvoria prípady, keď je vážne ohrozený život matky. Druhú výnimku predstavujú prípady, keď žena otehotnela v dôsledku trestného činu (znásilnenia, incestu alebo sexuálneho zneužitia). Treťou výnimkou sú prípady, v ktorých je medicínsky dokázané genetické poškodenie plodu. "Rozhodnutie o podstúpení umelého prerušenia tehotenstva v týchto výnimočných a nešťastných prípadoch nechávame na slobodnej vôli a svedomí rodičov," dodali.
Mediálny tím hnutia OĽaNO uviedol, že Čepček opäť predložil návrh bez toho, aby informoval poslanecký klub OĽaNO a koaličnú radu. "Martin Čepček má od februára až do skončenia júnovej schôdze pozastavené členstvo v poslaneckom klube OĽaNO. Počas týchto troch schôdzí NR SR mal čas a priestor porozmýšľať nad tým, komu prospievajú jeho opakované hlasovania s fašistami a predkladanie návrhov zákonov bez informovania vlastného poslaneckého klubu či koaličných partnerov," zdôraznilo hnutie v stanovisku. Hnutie tvrdí, že posledné aktivity Čepčeka v NR SR nasvedčujú tomu, že ponúknutý čas na prehodnotenie svojho konania nevyužil a nemá viac záujem byť členom najsilnejšieho poslaneckého klubu. "Po skončení júnovej schôdze preto poslanecký klub OĽaNO definitívne rozhodne o jeho pôsobení v klube," doplnilo OĽaNO v stanovisku. Ako odpovedal pre TV JOJ šéf klubu OĽaNO Michal Šipoš, návrh položí on sám.
Čo na to poslanci?
Kým Sme rodina v hodnotových otázkach pripúšťa možnosť voľného hlasovania a až taký veľký problém v tom nevidí, SaS a strana Za ľudí opakuje, že na takéto opakované iniciatívy nie je dôvod aj vzhľadom na štatistiky s klesajúcim počtom iterrupcií.
"SaS vždy tvrdo bojovala proti takýmto návrhom. Budeme to robiť aj teraz. Prinesieme na stôl všetky argumenty a hlavne dôkazy z iných krajín,aké vážne dopady to má na život žien. Robí hanbu koalícií, mužskému pokoleniu a aj veriacim. Nemyslím len návrhy, ktoré predkladá ale aj porušovaním akýchkoľvek dohôd v koalícií. Myslím si, že by klubu OĽaNO mala dôjsť trpezlivosť a pán Čepček by sa mal stať tým čo je, oficiálne opozičným poslancom, " uviedla poslankyňa za SaS Jana Bittó Cigániková.
"By sme sa mali fokusovať ako vláda a ako parlament a nie už na tú samotnú časť reprodukčných práv, ktoré sa mnohí v parlamente snažia oklieštiť. Potrebujeme zmeniť ekonomickú situáciu u žien a rodín. Tým, že bude znova vytvárať v parlamente priestor a znova rozdelovať spoločnosť touto témou, tak toto ma veľmi mrzí a považujem to za kontraproduktívne," skonštatovala poslankyňa Za Ľudí Vladimíra Marcinková.
Čoskoro na poslancov čaká ešte aj zákon z dielne Záborskej, ktorý má vraj ambíciu pomáhať tehorným ženám a sprísniť niektoré podmienky pre interupcie. No zdá sa, že ak sa pôvodný návrh, ktorý naposledy neprešiel len tesne nezmení, ani tentokrát nemá koaličné hlasy isté.
Interupcie boli témou aj predošlej vlády. SNS prišla s takýmto návrhom: