Skoro jasno
Bratislava
Klement
23.11.2024
Kollár pohrozil pádom vlády v prípade, že by sa niektoré pochybnosti z informácií SIS potvrdili
Zdielať na

Kollár pohrozil pádom vlády v prípade, že by sa niektoré pochybnosti z informácií SIS potvrdili

Archívne video

VEĽKÁ PAKA / Ak by sa potvrdili niektoré pochybnosti z informácií SIS z minulého týždňa, bolo by to podľa predsedu hnutia Sme rodina Borisa Kollára na pád vlády. Povedal to pri príležitosti otvárania inkluzívneho detského ihriska v obci Veľká Paka. 

Predseda vlády Eduard Heger pritom dôveruje orgánom činným v trestnom konaní. Povedal to v relácii TV JOJ  Na hrane. Reagoval tak na podozrenia z manipulovania vyšetrovania medializovaných trestných káuz. Poukázal na to, že polícia dnes v tejto súvislosti vydala vyhlásenie, v ktorom uviedla, že všetky vyšetrovacie úkony v rámci objasňovania medializovaných káuz policajtmi zaradenými v pracovnej skupine "Očistec", v ktorých boli obvinené viaceré osoby aj z prostredia bezpečnostných zložiek, sú vykonávané výlučne v medziach zákona. Heger sa o tom podľa svojich slov rozprával aj s ministrom vnútra Romanom Mikulcom (OĽaNO).

Ak sa niekto snaží ovplyvňovať orgány činné v trestnom konaní, tak sú to podľa Hegera bývalí premiéri Robert Fico (Smer-SD) a Peter Pellegrini (Hlas-SD). "Ja som ich viackrát vyzval, aby to prestali robiť," povedal. Doplnil, že táto vláda rozviazala orgánom činným v trestnom konaní ruky.

Zároveň podotkol, že stretnutie by sa neuskutočnilo, ak by sa na ňom nemali oboznámiť s dôležitou informáciou. Tvrdí, že po stretnutí začala opozícia búšiť na poplach. Zopakoval, že stretnutie zvolá znova, ak to bude potrebné. "My sa stretávame na štátnej pôde," uviedol s tým, že to nie je stretnutie premiéra v hoteli s oligarchom, tak ako to bolo v predchádzajúcej vláde.

​​Viacerí politici, predovšetkým z prostredia opozície, hovorili v posledných dňoch o podozreniach z manipulácie vyšetrovania medializovaných káuz. Kritizovali pritom napríklad údajné dohody medzi vyšetrovateľmi a prokurátormi na jednej strane a svedkami-kajúcnikmi, ktorí vypovedajú za rôzne ponúknuté výhody. Fico vyhlásil, že na základe takýchto praktík bol obvinený napríklad bývalý špeciálny prokurátor Dušan Kováčik alebo exprezident Policajného zboru Tibor Gašpar. Šéf parlamentu Kollár zasa opakovane zdôrazňoval nevinu bývalého šéfa SIS Vladimíra Pčolinského. Prípadom sa už zaoberá aj špeciálny tím vytvorený Inšpekciou ministerstva vnútra.

"Ten dokument v podstate neobsahuje žiadne fakty, len nejaké tvrdenia. Ja si myslím, že jediná príčetná vec, ktorú môže ktokoľvek urobiť, je nezapodievať sa ňou. A nerozumiem tomu, že sa ňou zapodievajú politici, že politici majú ambíciu zasahovať do právomocí policajného zboru. Ak majú pocit, že policajný zbor niečo nerobí správne, je tu na to prokuratúra, táto politická reprezentácia si zvolila generálneho prokurátora, zvolila si špeciálneho prokurátora, nech to láskavo nechajú na nich," reagoval komentátor spravodajského portálu NOVINY.SK Arpád Soltész.

Stretnutie v špeciálnej miestnosti na centrále SIS, ktorú nie je možné odpočúvať, zvolal predseda vlády Eduard Heger (OĽaNO). Jeho účastníkmi mali byť podľa medializovaných informácií nový riaditeľ SIS Michal Aláč (nom. Sme rodina), prezidentka Zuzana Čaputová, predseda NR SR Boris Kollár (Sme rodina), minister vnútra Roman Mikulec (OĽaNO), ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (Za ľudí), generálny prokurátor Maroš Žilinka, špeciálny prokurátor Daniel Lipšic, policajný prezident Peter Kovařík aj šéf inšpekcie ministerstva vnútra Adrián Szabó.

Súvisiace články

Najčítanejšie správy