Jasno
-1°
Bratislava
Drahomíra, Sára, Mário
19.1.2025
Ukrajine pomáhame a pomáhať budeme, tvrdí vládna garnitúra. Opozícii prekáža posielanie zbraní
Zdielať na

Ukrajine pomáhame a pomáhať budeme, tvrdí vládna garnitúra. Opozícii prekáža posielanie zbraní

BRATISLAVA / Pomáhame od začiatku a budeme pomáhať naďalej. Taký je základný odkaz našich vládnych predstaviteľov k prvému výročiu invázie ruských vojsk na Ukrajinu. Aj keď sa za to politické body asi získavajú ťažko, tvrdia, že ide o národný a bezpečnostný záujem Slovenska.

"Drahí Ukrajinci, drahí susedia. Mier a sloboda patria k najcennejším hodnotám. Bránite ich pred nehumánnou agresiou už celý rok," tak znel začiatok príhovoru prezidentky Zuzany Čaputovej. K ťažko skúšanému národu sa prihovorila v ukrajinčine. "Na Slovensku sa hovorí, že múdry človek neodmietne záchranu susedovho domu pred požiarom. Naďalej stojíme po vašom boku," dodala.

Potrebu naďalej pomáhať Ukrajine aj vojensky potvrdil slovenský premiér Eduard Heger: "Je to v našom národnom záujme. Bez vojenskej pomoci Ukrajina padne a Rusko aj s jeho agresívnou politikou sa stane naším susedom."

Ukrajine sme dodali vojenskú pomoc za 170 miliónov eur. Išlo napríklad o systém protivzdušnej obrany S-300, ktorý napriek pochybám kritikov dodnes ukrajinskej armáde slúži. Na Ukrajinu išli aj dopravné vrtuľníky, vyradené bojové vozidlá pechoty (BVP) a ďalšia pomoc. Nielen darom, ale aj za peniaze alebo dodávky zbraní zo Západu pre naše potreby. "Je v našom záujme, aby sa Ukrajina ubránila ruskej agresii," uviedol bývalý veliteľ výcvikovej misie NATO, zástupca náčelníka Generálneho štábu OS Pavel Macko. Aktuálne sa rieši, či poskytneme Ukrajine uzemnené Migy-29. Británia už oznámila, že je ochotná nám za to poslať svoje bojové stíhačky.

Opozícia s dodávaním zbraní nesúhlasí

Časť opozície a verejnosti však žiada, aby sme pomáhali len humanitárne, nie vojensky. "Čo my s tým máme, že sa Američania bijú s Rusmi na Ukrajine. Zbrane nie. My chceme mier," uviedol Robert Fico.

Kritici podobných názorov a vyjadrení hovoria o až prílišnej podobnosti s propagandou, ktorú šíri agresor z Kremľa. Na dlhotrvajúcu snahu o narušenie nášho zakotvenia v západnej Európe upozorňuje Ministerstvo obrany SR. Ako dôkaz spomína aj vyjadrenia našich geopolitikov len pár dni pred inváziou. "Nikdy proti Rusku," skandoval poslanec Ľuboš Blaha. "Rusko nikoho neohrozuje," povedal Robert Fico.

Riaditeľ odboru pre hybridné hrozby a strategickú komunikáciu Peter Ihnatišin sa vyjadril: "Realita uplynulého roka tak okrem pravdy o krvavej agresii Ruska naplno odkryla aj systematické snahy ruskej propagandy a dezinformačnej scény o rozvrat aj slovenskej spoločnosti."

Výročie rezonovalo aj v OSN

141 členských krajín vyzvalo Rusko, aby sa stiahlo z Ukrajiny a ukončilo boje. "Aby sme v tom mali jasno. Toto nie je len o Ukrajine, i keď jej samotnú existenciu spochybňuje jeden z členov spoločenstva. Zajtra môže byť ohrozená suverenita, územná celistvosť a nezávislosť ktorejkoľvek inej krajiny," dodal pre UN Web TV Káčer.

​Traja najvyšší ústavní činitelia, prezidentka Zuzana Čaputová, premiér Eduard Heger a predseda parlamentu Boris Kollár poukazovali na paralelu s Mníchovskou dohodou, kedy bolo obetované vtedajšie Československo, aby zachránilo mier v Európe. Ako to dopadlo všetci dobre vieme. "Veríme v budúcnosť Ukrajiny tak veľmi, ako v ňu veríte vy. Sláva Ukrajine!" zakončila príhovor prezidentka Zuzana Čaputová.

Súvisiace články

Najčítanejšie správy