Jasno
-0°
Bratislava
Drahomíra, Sára, Mário
19.1.2025
Zastropované ceny energií nám šetria veľkú časť našich peňazí. Budú aj naďalej?
Zdielať na

Zastropované ceny energií nám šetria veľkú časť našich peňazí. Budú aj naďalej?

BRATISLAVA / Zastropované ceny energií nám tento rok šetria veľkú časť našich peňazí. Otázne je, či budú aj naďalej. Všetko je v rukách vlády Ľudovíta Ódora. Premiér plošné opatrenia na kompenzáciu cien energií plánuje zrušiť. Východisko vidí v adresnej pomoci domácnostiam. Strana Za ľudí tento návrh odmieta a vyzýva Ódorových úradníkov, aby čo najskôr situáciu riešili.

Úrad pre reguláciu sieťových odvetví upozorňuje, že v prípade absencie vládnych opatrení si domácnosti v roku 2024 priplatia poriadne. "Pre slovenské domácnosti na budúci rok mohla cena elektriny zdražieť približne o 81 percent, v prípade plynu hovoríme o zdražení o 120 percent," informoval Radoslav Igaz, hovorca Úradu pre reguláciu sieťových odvetví. Úradnícka vláda by si podľa bývalej mala v boji s vysokými cenami pohnúť.

"Bolo by mimoriadne nezodpovedné čakať na nástup novej vlády, pretože nová vláda môže byť akcie schopná až v novembri, keď už bude na efektívne kroky a boj proti zdražovaniu energií neskoro," povedala Veronika Remišová, poslankyňa NR SR. "My sme vyrokovali ešte so slovenskými elektrárňami, že bude zastropovaná silová zložka účtu za elektriku. Tá vyrokovaná je. Samozrejme, pre plyn neexistuje niečo ako zastropovaná cena, pretože plyn dovážame zo zahraničia," avizoval bývalý premiér Eduard Heger.

"Potrebujeme vedieť, akú pomoc si môžeme dovoliť a podľa toho to budeme nastavovať čo najadresnejšie. Keď bude rozpočet, budeme hovoriť v akom objeme budeme pomáhať," vyjadril sa Ľudovít Ódor, predseda vlády SR. "My s tým nesúhlasíme," dodala Remišová. Veronika Remišová argumentuje tým, že celoplošná pomoc ľudom s energiami by sa mala zachovať minimálne dovtedy, kým inflácia na Slovensku neklesne.

Adresná pomoc domácnostiam, ktorú presadzuje Ódor, má však háčik. Energetická chudoba na Slovensku nie je nateraz v legislatíve ukotvená a poskytovanie pomoci by tak bolo zložitejšie. tát sa na to musí pripraviť nielen legislatívne, ale aj administratívne a technicky. Je ťažko predstaviteľné, že by takýto robustný systém bol štát schopný vybudovať v priebehu niekoľkých mesiacov a takto poskytovať pomoc už od budúceho roka," uviedol Radovan Potočár, energetický analytik. "Vláda predstavila riešenia. Je ich treba pripravovať teraz, aby mohli od budúceho roka platiť," dodal Eduard Heger.

Saska má opačný pohľad na riešenia. "Mala by vláda počkať na novú vládu. Za SaS hovorím, že ak budeme vo vláde, my tie riešenia máme," povedal Richard Sulík, predseda strany SaS.

Súvisiace články

Najčítanejšie správy