Jasno
16°
Bratislava
Natália
6.10.2024
Prezident skritizoval vládu, Fica aj konsolidáciu. Dolinkovej demisiu nečakal
Zdielať na

Prezident skritizoval vládu, Fica aj konsolidáciu. Dolinkovej demisiu nečakal

Archívne video Archívna reportáž

Reakcie na demisiu Dolinkovej: Pellegrini sa s ňou chce stretnúť v najbližších dňoch

BRATISLAVA / Spor vládnych strán Hlas-SD a SNS je už problémom premiéra Roberta Fica (Smer-SD). Ten musí zabezpečiť, aby mala koalícia väčšinu, vyhlásil v diskusnej relácii v televízii TA3 prezident SR. Hlava štátu zároveň uviedla, že ak by sa vláda zaoberala správou splnomocnenca vlády SR pre preverenie procesu riadenia a manažovania zdrojov počas pandémie COVID-19 Petra Kotlára, bolo by to pre ňu prekvapujúce.

"No veľmi by som sa čudoval a divil, ak by vláda s veľkou vážnosťou sa mala zaoberať na svojom rokovaní tou správou, ktorú pred pár dňami zverejnil pán Kotlár," vyhlásil prezident s tým, že kabinet by sa skôr mal zaoberať praktickými problémami ako sú infraštruktúra, zdravotníctvo či školstvo.
Hlava štátu podľa svojich slov dúfa, že na novom predsedovi Národnej rady SR sa koaličné strany dohodnú do konca roka.

Predpokladal, že demisiu podá iná ministerka

Pellegrini predpokladal, že demisiu podá iná ministerka súčasnej vlády a nie ministerka zdravotníctva Zuzana Dolinková (Hlas-SD). S odchádzajúcou členkou kabinetu sa stretne v utorok (8. 10.). Prezident zdôraznil, že Dolinkovej demisiu prijme až potom, ako predseda vlády Robert Fico (Smer-SD) prinesie adekvátnu náhradu.

"Zatiaľ vychádzam z toho, že koaličná zmluva sa neotvára a potom platí, že pravdepodobne s nominantom na nového ministra alebo ministerku príde pán predseda strany Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) k pánovi premiérovi a pán premiér sa s tým stotožní. Pokiaľ sa nestane inak, samozrejme," uviedol prezident.

Dodal, že bude postupovať striktne v súlade s ústavou, no využije kompetencie, ktoré má. S novým nominantom na post ministra zdravotníctva sa podľa svojich slov plánuje najprv stretnúť.

Odpočet svojej práce, ktorý Zuzana Dolinková odprezentovala sa prezidentovi zdal značný aj vzhľadom na to, že vo funkcii je 11 mesiacov.

Prezident by mal Dolinkovej demisiu prijať čo najskôr, tvrdí opozícia

Poslanec Národnej rady SR Marián Viskupič (SaS) v relácii zopakoval postoj opozičnej strany, že prezident by mal Dolinkovej demisiu prijať čo najskôr.

Minister financií Ladislav Kamenický (Smer-SD) vyhlásil, že rezort zdravotníctva potrebuje krízového manažéra. Tvrdí, že pri príprave konsolidačného balíčka, ktorý sa dotkol aj Dolinkovej rezortu a znepokojil lekárov, s ministerstvom zdravotníctva komunikoval. Podľa Kamenického sú platy lekárov vzhľadom na Slovenskú priemernú mzdu na vyššej úrovni ako v ČR či v Poľsku.

Dôležité sú systémové zmeny

Poslanec Viskupič reagoval, že v zdravotníctve musia nastať systémové zmeny, ktoré zabezpečia efektívnejšie fungovanie rezortu. Podľa jeho vyjadrenia mala valorizácia platov lekárov vyjsť zo vzájomnej diskusie štátu a zdravotníkov.

Rovnaký postoj v tejto otázke má aj prezident Pellegrini. Zníženie valorizácie v rámci konsolidácie podľa jeho mienky nemalo byť jednostranným vládnym rozhodnutím. Opätovne zdôraznil, že problémy v zdravotníctve sú dlhotrvajúce a nemôže za ne iba jedna vláda. Poukázal, že aj iné krajiny majú s rezortom problém a snažia sa získať personál aj na Slovensku. Z krajiny tak do zahraničia odchádzajú odborníci.

O novej koncovej nemocnici v Bratislave prezident povedal, že nie je rozhodujúce, či bude stáť v Ružinove alebo na Rászochách. Podstatné pre neho zostáva, aby bol priestor na Rászochách využitý. Spomenul, že by tam mohla byť nová detská nemocnica.

"Ja si myslím, že na pozadí sa dejú zaujímavé veci a možno o niekoľko týždňov bude schopný rezort zdravotníctva predstaviť aj projekt samotnej národnej detskej fakultnej nemocnice," uviedol.

Zatiaľ nie je jasné, či konsolidáciu podpíše

Prezident sa ešte nerozhodol, či podpíše konsolidačný balíček. Jeho rozhodnutie bude závisieť aj od toho, aké bude mať zákon dopady.

"Budem sa pýtať, či ak takýto zákon podpíšem a bude mať takéto a takéto dopady, či vláda myslí na tých, ktorí nebudú môcť platiť vyššie ceny plynu alebo tých, ktorí sa dostanú do pásma chudoby. Či dostanú nejakú kompenzáciu na to, aby ich život a životná úroveň neklesla tak výrazne, že nebudú mať možnosť dôstojne na Slovensku prežiť," vysvetlila hlava štátu.

Prezident zdôraznil, že zákony nemôže vetovať iba preto, že sa nepáčia časti spoločnosti či preto, že nesúhlasí s ich obsahom.

Súvisiace články

Najčítanejšie správy