Zatiahnuté
14°
Bratislava
Demeter
26.10.2024
V Gruzínsku sa začali parlamentné voľby, môžu rozhodnúť o ďalšom smerovaní krajiny
Zdielať na

V Gruzínsku sa začali parlamentné voľby, môžu rozhodnúť o ďalšom smerovaní krajiny

Archívna reportáž

Nedávno sme informovali o protestoch v Gruzínsku

TBILISI / V Gruzínsku sa dnes, 26. októbra o ôsmej ráno začali parlamentné voľby, ktoré sú miestnou opozíciou i zahraničnými médiami označované za hlasovanie vyberajúce medzi Európou a Ruskom. Volebné miestnosti sa uzavrú o ôsmej večer, krátko potom sa očakáva zverejnenie odhadov výsledkov.

​Ako hlasovanie dopadne, sa dá ťažko odhadovať. Existuje len málo spoľahlivých prieskumov verejnej mienky, upozornil Reuters. Sondáže opozícii naklonených médií podľa agentúry naznačujú, že vládnuca strana Gruzínsky sen príde o väčšinu v parlamente, zatiaľ čo dáta provládnych prieskumov predpovedajú historicky najsilnejší výkon vládnuceho bloku.

Vo voľbách proti sebe stojí proruská vládnuca strana Gruzínsky sen a prozápadne orientovaná opozícia. Gruzínsko je od decembra 2023 kandidátskou krajinou do EÚ. V reakcii na prijatie "zákona o zahraničných agentoch" mu však Brusel v júli pozastavil prístupový proces a zmrazil desiatky miliónov eur finančnej pomoci. Zároveň teraz upozornil, že výsledky volieb zrejme rozhodnú o šanciach Tbilisi na členstvo v EÚ.

Prieskumy verejnej mienky podľa AFP naznačujú, že štyri opozičné strany by mohli spoločne získať dostatok hlasov na vytvorenie koalície a poraziť tak vládnuci Gruzínsky sen vedený oligarchom Bidzinom Ivanišvilim. Žiadna ďalšia strana sa podľa odhadov do parlamentu zrejme nedostane, keďže na to by musela získať aspoň päť percent odovzdaných hlasov, komentuje AFP.


Prozápadne orientovaná prezidentka Salome Zurabišviliová tvrdí, že "tento deň určí budúcnosť Gruzínska". "Dnešný večer dôjde k víťazstvu... celého Gruzínska," povedala po odovzdaní hlasu v hlavnom meste Tbilisi s vierou vo víťazstvo opozičných strán.

Gruzínsky premiér Irakli Kobachidze naopak verí, že vládnuci Gruzínsky sen získa v 150-člennom parlamente väčšinu a vládnych voličov vyzval na "maximálnu mobilizáciu".

Gruzínsky sen je pri moci v krajine od roku 2012 a spočiatku mal liberálnu prozápadnú politickú agendu. V posledných dvoch rokov však strana zmenila kurz a začala sa orientovať na Rusko. V predvolebnej kampani pritom šírila konšpiračné teórie o vťahovaní Gruzínska do konfliktu na Ukrajine a o bezprostredne hroziacej vojne, ktorej dokáže zabrániť len ona, komentuje AFP.

Gruzínsko, kde žije okolo 3,7 milióna ľudí, od získania nezávislosti po rozpade Sovietskeho zväzu v roku 1991 vystupovalo ako prozápadná krajina a krátko po ruskej invázii na Ukrajinu v roku 2022 požiadalo o členstvo v Európskej únii. Vzťahy so Západom sa však v poslednom čase zhoršili.

Súvisiace články

Najčítanejšie správy