Skoro jasno
Bratislava
Emília
24.11.2024
Vláda vysvetľuje rozhodnutie uzavrieť zmier s Andrejom Babišom
Zdielať na

Vláda vysvetľuje rozhodnutie uzavrieť zmier s Andrejom Babišom

BRATISLAVA / Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok vysvetľoval pred parlamentným výborom pre obranu a bezpečnosť rozhodnutie uzavrieť zmier s Andrejom Babišom. Jeho rezort mimosúdne uznal, že Babiš nebol agentom Štátnej bezpečnosti počas komunistického totalitného režimu pod krycím menom Bureš. To vyvolalo v obidvoch krajinách búrku nevôle a obvinenia z politického handlovania medzi Babišom a našou vládou. Viac svetla do prípadu mohol priniesť šéf Ústavu pamäti národa. Koaliční poslanci ho ale nepustili k slovu.

​Nie je možné potvrdiť, že bol agentom

"Nie je možné preukázať, že žalobca bol agentom ŠtB, nepreukazujú to ani ostatné predložené zväzky. To konštatoval okresný súd, nie ja," povedal Matúš Šutaj Eštok, minister vnútra.

"V prípade Babiša sme dospeli k tomu, že v 11-tich spisoch, niektoré sú dvakrát, celkovo 14 dokumentov, nás tieto závery vedú k tomu, že Babiš bol evidovaný oprávnene vo zväzkoch ŠtB," povedal predseda správnej rady Ústavu pamäti národa, Jerguš Sivoš.

Zákaz prehovoriť na výbore

To by si mohli vypočuť členovia výboru od najpovolanejšieho, šéfa Ústavu pamäti národa. Ak by mu nezakázali na výbore prehovoriť. Koaliční poslanci boli totiž proti jeho vystúpeniu. "Bodom programu bolo podanie vysvetlenia ministrom vnútra, nie zástupcom ÚPN," informuje podpredseda Národnej rady, Tibor Gašpar.

"Že zakázali predsedovi ÚPN prehovoriť usvedčuje koalíciu, že sa bojí pravdy," hovorí člen výboru Národnej rady pre obranu a bezpečnosť, Gábor Grendel. Mohol nemať vedomosť, že je vedený ako agent? "Určite nie, agent bola ako ústavný súd v 90. rokoch povedal, že je to vedomá spolupráca, ku ktorej sa zaviazal," tvrdí Gašpar.

​Motivácia uzavrieť s Babišom zmier

 Ďalšiu polemiku na výbore vyvolala motivácia ministra vnútra uzavrieť s Babišom zmier. Šutaj-Eštok tvrdí, že by išli do vopred prehraného súdneho boja. Podľa opozície, ale aj českých vládnych predstaviteľov v tomto prípade hrá rolu známe ruka ruku myje.

"Toto je odplata pánovi Babišovi za podporu Pellegriniho v prezidentskej kampane," vysvetľuje ďalší člen výboru Národnej rady pre obranu a bezpečnosť, Juraj Krúpa.

"To nemá nič spoločné, kto s kým má aký vzťah, s kým sa kamarátime. S politikou to nemá absolútne nič spoločné," dopĺňa Šutaj.

"Zákon o pamäti národa nám ukladá, aby sme zverejnili všetky dokumenty, v týchto dokumentoch bude Babiš naďalej uvádzaný ako tajný spolupracovník štátnej bezpečnosti," dodáva Grendel.

Opozičná SaS predkladá do Národnej Rady tzv Lex Babiš. Zákon, ktorý by znemožnil v podobných prípadoch obídenie Ústavu pamäti národa. Inštitúcia by mohla cez Generálnu prokuratúru takýto zmier zmariť a vrátiť opäť pred súd.

Súvisiace články

Najčítanejšie správy