Jasno
-0°
Bratislava
Bohdana
18.1.2025
Návšteva premiéra v Číne: Prezident Si označil Slovensko za strategického partnera
Zdielať na

Návšteva premiéra v Číne: Prezident Si označil Slovensko za strategického partnera

PEKING/ BRATISLAVA / Čínske vzťahy so Slovenskom povyšuje na strategické partnerstvo. Novinárom to dnes povedal čínsky prezident Si Ťin-pching po stretnutí s premiérom Robertom Ficom.

​Podľa čínskych médií spolu rokovali o hospodárskej spolupráci. Slovenská opozícia v súvislosti s Ficovou cestou do Číny dala najavo obavy, aby sa slovenská ekonomika a bezpečnosť nedostali do područia krajiny s komunistickým režimom.

Podľa agentúry Nová Čína rokoval prezident Si s Ficom o spolupráci v energetike, doprave, logistike alebo výstavbe infraštruktúry.

Ficova cesta potrvá až do 5.novembra

Slovenského premiéra počas terajšej cesty čaká tiež rokovanie s jeho čínskym náprotivkom Li Čchiangom. Sprevádzajú ho zástupcovia asi 70 firiem, nevzal so sebou však žiadnych novinárov. Cesta slovenského premiéra po Číne potrvá do 5. novembra a navštívi počas nej tiež Šanghaj, kde sa zúčastní na otvorení dovozného veľtrhu China International Import Expo (CIIE).

Zjednodušené možnosti cestovania

Slováci budú môcť cestovať do Číny na obdobie do 15 dní bez víz. Slovensko je zasa pripravené zaviesť priame letecké spojenie medzi Bratislavou a Pekingom. Uviedol to v piatok (1. novembra) slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD), ktorý je spolu s ministrami a podnikateľmi na oficiálnej návšteve Číny.
Ako povedal vo videu na sociálnej sieti po rokovaniach s čínskym predsedom vlády Li Čchiangom, dohodli sa na strategickom partnerstve, čo umožní prehĺbenie spolupráce nielen vlád, ale aj podnikateľských sektorov.

Rokovanie o investíciách 

Rokovania sa však podľa neho týkali najmä energetických a infraštruktúrnych projektov. Poukázal na dve veľké čínske investície, ktoré sa na Slovensku momentálne rozbiehajú alebo už sú rozbehnuté, a to na výstavbu automobilky Volvo na východe Slovenska a na prípravné práce na závod na výrobu batérií do elektromobilov v Nitrianskom kraji. Zároveň otvoril podnikateľské fórum s účasťou stoviek slovenských a čínskych podnikateľov.

Otázka vojny na Ukrajine

Jednou z kľúčových tém bol podľa Fica aj konflikt na Ukrajine. Ako dodal, v ňom môže Čína zohrať rozhodujúcu úlohu. 

Slovenského premiéra ešte čaká stretnutie s predsedom čínskeho parlamentu a s čínskym prezidentom. Dodal, že na týchto stretnutiach sa slovenská delegácia chce opätovne venovať najmä otázkam posilnenia ekonomických vzťahov medzi krajinami, ale aj ďalším otázkam zahraničnej politiky, predovšetkým otázke vojny na Ukrajine.

Reakcie na premiérovu cestu do Číny

Člen branného a bezpečnostného výboru slovenského parlamentu Juraj Krúpa z opozičnej strany Sloboda a Solidarita (Sas) Fica v súvislosti s jeho cestou vyzval, "aby sa vyhol akýmkoľvek riskantným manévrom, ktoré by Slovensko mohli priniesť do pazúrov závislosti od Číny".

Fico pred cestou opozícii odkázal, že jej obavy ohľadom možného vzniku závislosti Slovenska od Číny sú neopodstatnené. Čína je podľa neho krajinou, ktorú treba rešpektovať a od ktorej by mohol závisieť mier od Ukrajiny. Podľa šéfa slovenskej vlády ide o najdôležitejšiu cestu, akú tento rok podnikne. Naposledy Čínu navštívil v roku 2007.

​Fico je spojencom maďarského premiéra Viktora Orbána a rovnako ako on kritizuje politiku EÚ súvisiacu s ruskou inváziou na Ukrajinu a vyslovuje sa proti sankciám uvaleným na Rusko a presadzuje zosilňovanie spolupráce s Čínou, píše agentúra Reuters. Slovensko, ktorého ekonomika vo veľkej miere závisí od automobilového priemyslu, je jednou z krajín EÚ, ktoré nesúhlasia so zavedením cla na čínske elektromobily. Fico počas terajšej cesty navštívi výrobný závod spoločnosti Gotion.

Vlani Bratislava podpísala so slovensko-čínskou firmou Gotion InoBatteries (GIB), v ktorej má zastúpenie tiež Gotion, memorandum o výstavbe továrne na výrobu batérií do elektromobilov. Fabrika by mala byť postavená na juhu Slovenska, proti investícii vystúpila miestna občianska iniciatíva a tiež niektorí slovenskí politici.

Podpisovanie až trinástich dokumentov

Členovia slovenskej vlády, ktorí sa spolu s premiérom Robertom Ficom (Smer-SD) a zástupcami 56 firiem zúčastňujú na oficiálnej návšteve Číny, podpísali s čínskou stranou celkovo 13 dokumentov. Informoval o tom Úrad vlády Slovenskej republiky, podľa ktorého cieľom návštevy je potvrdenie novej kvality bilaterálnych vzťahov medzi SR a Čínou a v rámci nej podpora investícií z obidvoch strán. Z 13 dokumentov sa najviac týka sektora hospodárstva.

Ministerka hospodárstva Denisa Saková (Hlas-SD) podpísala Memorandum o porozumení o zriadení pracovnej skupiny pre investičnú a hospodársku spoluprácu, ďalej Spoločné vyhlásenie o posilnení ekonomickej spolupráce, Memorandum o porozumení o podpore investičnej spolupráce v oblasti zeleného rozvoja, Memorandum o spoločnej podpore priemyselnej a investičnej spolupráce a za Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie (MIRRI) SR Memorandum o porozumení a posilnení investičnej spolupráce v oblasti digitálnej ekonomiky.

Prehlbovanie spolupráce v doprave a cestovnom ruchu

Minister dopravy Jozef Ráž (nominant Smeru-SD) podpísal Memorandum o porozumení a prehlbovaní spolupráce na projekte China-Europe Railway Express a minister cestovného ruchu a športu Dušan Keketi (nominant SNS) Memorandum o porozumení a spolupráci v oblasti cestovného ruchu.

Minister životného prostredia Tomáš Taraba (nominant SNS) podpísal Memorandum o spolupráci v oblasti zeleného a nízkouhlíkového rozvoja a minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Richard Takáč (Smer-SD) okrem iného Memorandum o porozumení a spolupráci pri prevencii a kontrole šírenia BSE (za Štátnu veterinárnu a potravinovú správu SR).

Okrem toho predseda Úradu pre normalizáciu, metrológiu a skúšobníctvo (ÚNMS) SR Pavol Pavlis podpísal Memorandum o porozumení medzi ÚNMS SR a Standardization Administration of the People's Republic of China, ako aj Akčný plán spolupráce na roky 2024 - 2028.

Ministerka kultúry SR Martina Šimkovičová (nominantka SNS) podpísala Program spolupráce v oblasti kultúry medzi Ministerstvom kultúry SR a Ministerstvom kultúry Čínskej ľudovej republiky na roky 2024 - 2028.

Celé vyjadrenie premiéra Roberta Fica si môžete pozrieť tu: 

Zdroj: Facebook/Robert Fico

Súvisiace články

Najčítanejšie správy