Skoro jasno
Bratislava
Elvíra
21.11.2024
Pre Čínu sme strategický partner. Podľa opozície však táto spolupráca môže ohroziť Slovensko
Zdielať na

Pre Čínu sme strategický partner. Podľa opozície však táto spolupráca môže ohroziť Slovensko

SLOVENSKO/ČÍNA / Premiér Fico označil nedávnu cestu do Číny za cestu roka - a na oplátku, Peking označil Slovensko za strategického partnera. Naša opozícia však ostro kritizuje spoluprácu s komunistickým režimom.

​Je možné, že americký prezident Trump bude voči Číne postupovať tvrdo. Staronový prezident považuje Peking za jediného globálneho reálneho protivníka USA. Okrem iného chce uvaliť až 60-percentné clá na dovozy z Číny. "Sa dá očakávať, že bude vytvárať aj tlak na Európu, aby podporovala tvrdšie ekonomické kroky Spojených štátov voči Číne," uviedol Juraj Krúpa, poslanec zahraničného výboru zo strany SaS. 

Orbánovo Maďarsko sa však Pekingu otvorilo už dávno a teraz sa pridala aj Ficova vláda. Nie je to len obrovská baterkáreň v Šuranoch, ktorú odmieta časť tamojších ľudí, ale Číňania možno budú realizovať aj mega tunel pod Karpatami. "Hovorili sme o ďalších možnostiach spolupráce predovšetkým pri obnove mostov na Slovensku, a tretia téma bol prístav na Dunaji nákladný," ozrejmil premiér Robert Fico. 

Podľa europoslankyne nás to môže ohroziť bezpečnostne aj ekonomicky 

Zmluvy s komunistickou Čínou dlhodobo kritizuje KDH, europoslankyňu Lexmannovú dal Peking dokonca na sankčnú listinu. Podľa nej bratríčkovanie sa s totalitným režimom nás ohrozuje bezpečnostne i ekonomicky. Odstrašujúcim príkladom by pre nás mohlo byť Poľsko, kde mali Číňania stavať diaľnicu. "Sa tak predražovala táto investícia na úkor Poliakov, že Poľsko napokon muselo odstúpiť od tejto investície," priblížila europoslankyňa Miriam Lexmann. "Slovenská republika práve vinou predchádzajúcich vlád tam mohla byť už dávno, ale keďže nerokovala s ČĽR, tak sme tam neboli a možno sme prišli o mnoho investícií," ozrejmil Juraj Blanár, minister zahraničných vecí. 

S Čínskymi investíciami sú nespokojné aj iné krajiny

Veľmi zlú diaľničnú skúsenosť za stovky miliónov eur má s Číňanmi aj Čierna Hora. No a aktuálne sú žiaľ, hnev a protesty v Srbsku. V Novom Sade sa zrútila strecha vlakovej stanice a zabila 14 ľudí. Pri oprave objektu boli aj čínske firmy. "Tento zločin a korupcia sú neslýchané, nemá to obdobu a je mi smutno, že žijem v takom štáte," povedala obyvateľka v Novom Sade.

Náš úrad verejného zdravotníctva len za posledné dni odhalil dva nevyhovujúce výrobky - formu na pečenie a silikónovú lopatku. Krajina pôvodu - Čína.

​Fico si váži rešpekt, ktorý Slovákom v Číne prejavili

Hoci sa predseda vlády Robert Fico už medzičasom vrátil na Slovensko, čínske médiá ešte stále spracúvajú jeho tamojšiu návštevu. V rozhovore pre čínske médiá spomenul okrem iného aj to, ako Európa trochu Číne závidí, či to, že Slovensko sa Číne nemôže rovnať. O to viac si vraj váži, že sa tam so Slovákmi bavia ako s rovnocennými partnermi.

​Novinárske otázky k návšteve Číny lietali smerom k nášmu premiérovi povetrím už na samite v Budapešti. Viac času a priestoru spoznať pohľad Roberta Fica na aktuálne svetové problémy a slovensko-čínske vzťahy však dostali už predtým ich čínski kolegovia.

Robert Fico čínskej novinárke vysvetlil, ako si váži rešpekt, ktorý Slovákom v Číne prejavili. "Viete, my sme úplne rozdielni. My sme malá krajina, máme 5 a pol milióna obyvateľov. Máme jednoducho malé územie. Ak to porovnám s Čínou, je to neporovnateľné. Ale vážim si rešpekt a úctu, ktoré boli dôležité v našich rokovaniach. Bavíme sa ako rovnocenní partneri a hľadáme rôzne príležitosti," povedal v rozhovore premiér Robert Fico. 

Podľa premiéra sú čínske investície dôležité 

​Nezabudol pritom vyzdvihnúť dôležitosť investície čínskej spoločnosti Gotion pre Slovensko. "Tento projekt, Gotion, je pre Slovensko veľmi dôležitý. Viete, pani redaktorka, ja chápem, že pre čínske pomery je to malá investícia. Ale pre Slovensko je to 1,4 miliardy eur. Je to 1 300 nových pracovných miest," poznamenal v rozhovore premiér. 

Poznamenal, že v Európe sa pozerajú na čínsky rozvoj s troškou závisti. "Európa trochu závidí Číne, ako ďaleko sa dostala pokiaľ ide o elektromobilitu, pokiaľ sa dostala vo výrobe bateriek pre elektrické vozidlá," povedal premiér. 

V rozhovore sa nevyhol ani téme podpory Ukrajiny. "Ak má Ukrajina ambície vstúpiť do Európskej únie, treba to podporiť. Ale pokiaľ ide o NATO, vstup Ukrajiny do NATO, to považujem za začiatok 3. svetovej vojny," dodal Robert Fico. 

Reportáž o rozhovore premiéra Roberta Fica s čínskou novinárkou si môžete pozrieť tu: 

Súvisiace články

Najčítanejšie správy