Jasno
-1°
Bratislava
Bohdana
18.1.2025
Koniec tradície? Premiéra by mohli na rokovaní výboru zastúpiť členovia vlády
Zdielať na

Koniec tradície? Premiéra by mohli na rokovaní výboru zastúpiť členovia vlády

BRATISLAVA / Predseda vlády mal doteraz povinnosť zúčastňovať sa pred európskymi samitmi na rokovaní príslušného výboru v Národnej rade. Po novom by ho mohol nahradiť hociktorý člen vlády.

​Ak návrh prejde, Fico nebude mať povinnú účasť

Čo európsky samit, to premiér v parlamente. Predseda vlády totiž musí tlmočiť svoje oficiálne zahraničné postoje pred cestou na výbor pre európske záležitosti. Výbor má právo premiéra následne zaviazať k oficiálnemu stanovisku. Ak by predniesol iné, musí prísť na koberček. Poslanec Richard Glück sa ale rozhodol pre zmenu. Ak jeho návrh prejde, tak premiér už nebude mať povinnú účasť na výbore. Stačí, ak príde iný člen vlády, a prečíta jeho stanovisko.

"Je pre neho niekedy technicky veľmi zložité prísť ráno na výbor, a potom sa ponáhľať do zahraničia, takže z tohto dôvodu," hovorí Richard Glück, poslanec NR SR (SMER-SD).

"Ja tam chodím. Ja nemám problém s právnou úpravou. Iba žeby som chorý, alebo niečo podobné, preto táto právna úprava reaguje na praktické situácie,"
tvrdí predseda vlády SR, Róbert Fico (SMER SD).

"To je nápad, ktorý aj mňa prekvapil. Výbor má tu kompetenciu schváliť byť zastúpený. To znamená, že sa to stalo niekoľko krát," vysvetľuje Ján Ferenčák, predseda výboru NR SR pre európske záležitosti (HLAS-SD).

"Takže na európsky výbor chodiť nebude, ale do Moskvy chce chodiť. To je absolútne mimo," hovorí František Majerský, poslanec NR SR (KDH).

"Keď príde európsky výbor o túto právomoc mať tam stále premiéra na pranieri, tak v podstate stratí svoj význam,"
vysvetľuje Vladimíra Marcinková, poslankyňa NR SR (SAS).

​So zmenou neprišiel na eurovýbore

So zmenou poslanec pritom neprišiel na eurovýbore ale na ústavnoprávnom. Vložil ho ako pozmeňujúci návrh do nesúvisiaceho zákona. Stal sa teda prílepkom, ktorý rokovací poriadok zakazuje.

"Tak ako to bolo doteraz si myslím, že to fungovalo správne,"
vysvetľuje Jaroslav Baška, poslanec NR SR (KDH).

"Tak verejnosť, ako aj my poslanci, sa už nebudeme môcť premiéra pýtať na to, prečo hovorí doma iné ako robí a koná v Bruseli,"
dopĺňa Marcinková.

"Treba povedať, že to boli ostré ale dôležité diskusie, ktoré sme tam s ním mali, a bola to jediná možnosť, ako viesť diskusiu s pánom predsedom vlády,"
tvrdí Michal Šimečka, poslanec NR SR (PS).

"Nie je to pravda, pán premiér chodí každý štvrtok na hodinu otázok," objasňuje Glück.

Európsky výbor ako jediná možnosť

Z 15-tich minút, ktoré sú vyhradené na odpovede premiéra, sa tak čas vyhradený pre opozíciu výrazne okreše. Európsky výbor stále zostáva jedinou možnosťou, ako mať s premiérom otvorený dialóg naprieč spektrom.

"Nebudem súhlasiť s takýmto pozmeňujúcim návrhom,"
hovorí Ferenčák.

Pozmeňovák Richarda Glücka by sa však ľahko mohol stať ďalším zákonom, ktorý poslanci zo strany Hlas zablokujú. Už teraz sa odsúva hlasovanie o zákone o športe.

Súvisiace články

Najčítanejšie správy