Platová rovnosť medzi mužmi a ženami: Pomôcť by mala nová legislatíva
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
SLOVENSKO, EURÓPA / Žiadna krajina na svete nespeje k tomu, aby sa do roku 2030 dosiahla platová rovnosť medzi mužmi a ženami. Platí to aj pre krajiny Európskej únie, kde sa nespravodlivosť voči ženám nedarí dostatočne znižovať.
Pomôcť by mala napríklad nová legislatíva, podľa ktorej musia veľké firmy urobiť nápravu, ak bude rozdiel platu medzi ženou a mužom za tú istú prácu viac ako 5 percent. Ak máme byť najvyspelejší kontinent na svete, ženy musia mať v Európskej únii rovnaké postavenie ako muži. "Ten rozdiel je tam stále markantný. Je to zhruba pätina rozdielu platového pre muža a pre ženu na tej istej pozícii," uviedla europoslankyňa Veronika Cifrová Ostrihoňová (PS, RE).
Nie je to však iba o platoch, ako dosiahnuť rodovú rovnosť. Európsky parlament prijal aj legislatívu, podľa ktorej sa zakazuje zdieľať intímne snímky bez súhlasu, online prenasledovanie či kybernetické obťažovanie. "Ja som rada, že Európska únia napríklad schválila legislatívu, ktorá hovorí, že musíme porovnávať platy mužov a žien vo väčších firmách, ktoré majú napríklad 100 zamestnancov," informovala europoslankyňa Katarína Roth Neveďalová (Smer-SD).
V prípade, že sa preukáže viac ako 5-percentný rozdiel v odmeňovaní, zamestnávateľ bude musieť so zástupcami svojich zamestnancov vykonať interné posúdenie odmeňovania a zjednať nápravu. Za tú istú prácu dnes má žena na Slovensku o 17 percent nižší plat ako muž. V Európskej únii je to 13 percent. "Čiže sa dá vyrátať, že zhruba od 15. novembra Slovenky pracujú na Slovensku zadarmo," dodala europoslankyňa Lucia Yar (PS, RE).
"Žena, napríklad na materskej, dostáva veľmi malú materskú a potom sa to odzrkadľuje v penzijnom veku, keď tým pádom dostane aj malú penziu," dodala europoslankyňa Miriam Lexmann (KDH, EPP). Napriek opatreniam žiadna krajina nespeje k tomu, aby sa do roku 2030 dosiahla rodová rovnosť. Právo na rovnakú odmenu bolo pritom v zakladajúcich zmluvách zakotvené pred viac ako šesťdesiatimi rokmi.