Europoslankyňa Lucia Yar: Partizánčiny niektorých premiérov sa nemôžu diať
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
BRATISLAVA / V štúdiu Ranných novín sme privítali slovenskú europoslankyňu Luciu Yar (PS), ktorá, okrem dohľadu nad európskym rozpočtom ako podpredsedníčka Výboru pre rozpočet, sa primárne venuje téme bezpečnosti a zahraničných vzťahov, čo je v týchto dňoch témou číslo jeden.
V Spojených štátoch amerických bude inaugurovaný prezident Donald Trump. Čo táto správa a tento staronový prezident bude znamenať pre Európu, ale aj bezpečnostnú situáciu vo svete?
Tak, samozrejme, je to podľa mňa náročná správa pre Európsku úniu a tým pádom aj pre Slovensko. Počuli sme veľa o tom, že sú plány o Grónsku, o Kanade, počúvame o colnej vojne. To nie sú dobré informácie ani pre Európsku úniu, ani pre nás. Je to problematické z toho pohľadu, že Európska únia nevyzerá až taká jednotná pred vonkajším svetom. Bohužiaľ, tomu nepomáhajú ani lídri Viktor Orbán, ale ani náš slovenský premiér.
Ak my sme nejednotní, tak je to veľký problém. Čím budeme jednotní, čím tá Európska únia bude vedieť vystupovať suverénne a realisticky, budeme aj takým spoločným spojivom, tak to bude omnoho jednoduchšie.
Súčasťou tímu Donalda Trumpa je Elon Musk. Aké nástroje sa chystá Európska únia urobiť, aby ochránila online priestor a ochránila tú Európsku úniu?
Európska únia nástroje už má. Volá sa to Smernica o internetových službách, ktorá nám dáva možnosti na to, aby sme vedeli internet ochrániť. Nie je to žiadna cenzúra, mnohí to tak prezentujú. Nie je to ani nejaká špeciálna regulácia.
Základný princíp ochrany je, že to, čo je zakázané a to, čo sa nemôže diať vonku, že nemôžeme niekoho zbiť, nemôžeme vonku v offline svete niekomu nadávať, tak to sa nemôže diať ani ani v online svete. Pravidlá sú v platnosti. Otázka je, či ich budeme vedieť aj správne v Európskej únii uplatňovať.
Je Európska únia schopná zabrániť šíriacim dezinformáciám?
Poviem vám veľmi úprimne, že je to tak trochu aj politická záležitosť. Ak si na politickej úrovni povieme aj v Európskej únii, že to chceme robiť, tak nástroje na to máme. Ak to ale budeme rozbíjať možno aj naším pričinením, tak jednoducho to bude problematické, potom možno veľké firmy budú omnoho silnejšie.
Ak naozaj ide niektorým ľudom o biznis na nadhodnoty, tak jednoducho je to omnoho problematickejšie pre všetkých.
Joe Biden spomínal hrozbu technologických oligarchov. Na Trumpovej inaugurácii by mal byť Elon Musk a aj Mark Zuckerberg, ktorý má Facebook a Instagram. Je tu obava, že sloboda, ktorá nastáva na sociálnych sieťach, môže byť až príliš?
No je to otázka na nás, že presne ako som povedala, jednak máme nástroje, jednak chceme, aby to, čo je vonku v bežnom svete, platilo aj v online. Vieme to ukočírovať, ale otázka je na nás, či to zvládneme.
Aké je aktuálne nastavenie v Európskom parlamente? Existuje tam ochota toto riešiť?
Aj v Európskom parlamente zaznievajú silné hlasy, ktoré výrazne podporujú osobnosti, ako sú Mark Zuckerberg alebo Elon Musk. Treba si však uvedomiť, že čím je naša informačná bezpečnosť v horšom stave, tým sa stávame ľahšou korisťou pre kohokoľvek, kto by nás chcel ohrozovať. To predstavuje veľký problém.
Musíme si to uvedomiť a byť jednotní. Partizánske praktiky niektorých premiérov sa jednoducho nemôžu tolerovať, pretože nás rozdeľujú. Čím sme jednotnejší, tým sme silnejší.
Vedie sa tiež diskusia o tom, aby bola Európska únia omnoho suverénnejšia a mala vlastnú digitálnu infraštruktúru, ktorá by nám umožnila efektívnejšiu ochranu.
Pokračovanie rozhovoru s europoslankyňou Yar si môžete pozrieť tu: