Zatiahnuté
Bratislava
Perla
12.2.2025
Trump vs. EÚ: Napätie rastie, clá ohrozujú aj Slovensko
Zdielať na

Trump vs. EÚ: Napätie rastie, clá ohrozujú aj Slovensko

ŠTRASBURG / Nezostane to bez odpovede - to sú slová Maroša Šefčoviča a Ursuly von der Leyenovej z pléna európskeho parlamentu. Obaja takto reagovali na Donalda Trumpa a jeho clá na dovoz ocele a hliníka do Ameriky.

Pracovné miesta sú ohrozené

​V pláne sú aj ďalšie clá na rôzne európske výrobky - Slovensko ohrozujú najmä v súvislosti s automobilmi. Hroziace obchodné vojny od rána zamestnávali aj europarlament.

Socha slobody sa pozerá na prepravné kontajnery svetového obchodu, ktorý sa podľa únie chystá americký prezident zmeniť na neslobodný. "Bohužiaľ, clá sa vrátili za noc. Prezident Spojených štátov podpísal vyhlásenie o uvalení 25 percent ciel na všetok dovoz ocele a hliníka do USA od 12.
marca," hovorí Maroš Šefčovič, eurokomisár pre obchod a hospodársku bezpečnosť.

Slovenská ekonomika je otvorená, preto u nás napäto očakávame, aké clá ešte Trumpovi napadnú. Made in Slovakia, teda priamo pracovné miesta sú na Slovensku ohrozené, keby naozaj prišlo k obchodnej vojne medzi Amerikou a Európskou úniou. "Ak by boli naozaj clá na automobily, tak vieme, že od nás ide veľmi veľká časť výroby aj do Spojených štátov," informuje Ľudovít Ódor, europoslanec (PS).

"Slovenská republika je najviac závislá od exportu do Spojených štátov zo všetkých členských štátov," tvrdí Miriam Lexmann, europoslankyňa (KDH).

Trump clami na európske výrobky hrozil aj počas svojho prvého volebného obdobia. "Potom Európska únia dostala výnimku. Takže zase sme v podobnej situácii, ako sme boli pred niekoľkými rokmi," vysvetľuje Katarína Roth Neveďalová, europoslankyňa (SMER-SD).

Viacerí sú skeptickí

Oproti predošlému volebnému obdobiu sú však viacerí skeptickí. "Trump nebude brať ohľady na nikoho a na nič, nebude brať ohľady ani na Európsku úniu," hovorí Monika Beňová, europoslankyňa (SMER-SD).

"Nie, ja si myslím, že prídu, už niečo aj prišlo," dopĺňa Ódor. Európa je teda v akomsi stand-by vyčkávajúcom móde. Podľa europoslancov by ale bolo lepšie, keby Brusel zahral na Trumpa ako sa povie, ramená.

"On je biznismen. Potrebuje, aby sa mu ozvala tá druhá strana. Potrebuje si sadnúť za stôl a potrebuje nejakým spôsobom dostať nejaký protinávrh," objasňuje Lexmann. "Zatiaľ to vyzerá tak, že sme v defenzíve, že americký prezident si vlastne vyberá tie hrozienka a to, s kým bude rokovať," informuje Beňová.

Drvivá väčšina europoslancov sa ale zhoduje na tom, že Európa by v tomto konflikte mala vystupovať jednotne. Má to potom väčšiu váhu. "Aby sme tomu odolávali, je nesmierne dôležitá práve európska spolupráca," dopĺňa Martin Hojsík, podpredseda Európskeho parlamentu. "Ideálny model by bol, ak by sa lídri na samite dohodli, že našou odpoveďou bude, že poďme teda vystupovať jednotne," informuje Beňová. "Aby sme nerozbili zbytočne to, čo máme vybudované," tvrdí Neveďalová.

Súvisiace články

Najčítanejšie správy