Europoslankyňa Ľubica Karvašová: Americké clá ohrozujú slovenské oceliarne a automobilky
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
BRATISLAVA / Spojené štáty uvalili clá vo výške 25 % na dovoz ocele a hliníka. Slovensko nezasiahnu priamo, keďže do USA tieto suroviny takmer vôbec nevyvážame. Čo to ale znamená pre Európu? O tom sa pozhovárame s europoslankyňou Ľubicou Karvašovou (PS).
Ako clá zasiahnu Európu a Slovensko?
Clá na hliník a oceľ majú nadobudnúť účinnosť 12. marca, takže máme ešte chvíľu času na rokovania so Spojenými štátmi. Je to však vojna, v ktorej sú clá využívané ako zbraň proti partnerom a spojencom.
Veľmi dôležité je, aby Európska únia zostala v tomto jednotná a rozhodná. Aj tento týždeň sme v Štrasburgu diskutovali o téme zavedenia ciel a obchodnej politike. EÚ sa musí snažiť rokovať a podávať jasný signál Donaldovi Trumpovi. Maroš Šefčovič a Ursula von der Leyenová už majú prvé kontakty za sebou, ale samozrejme, ak nebude záujem na strane USA, únia bude musieť reagovať veľmi tvrdo a rázne.
Oceliarsky a automobilový priemysel sú veľmi dôležité pre Slovensko. Napriek tomu, že nevyvážame významné množstvá do Spojených štátov, sekundárny efekt spočíva v tom, že svetová ponuka, ktorá predtým putovala do USA, nebude mať kam smerovať. Európsky trh bude preto pod veľkým tlakom, čo môže ohroziť slovenský priemysel, vrátane oceliarskeho.
Ako by sa to dotklo bežného občana? Došlo by k zániku pracovných miest?
Vieme, že v obchodných vojnách nikdy nie sú víťazi, skôr sú všetci porazení. Na konci dňa zákazník zaplatí daň za to, že niekto zaviedol clá v tak rozsiahlej obchodnej výmene. Vznikne nárast cien, môžu sa objaviť nedostatky materiálov, problémy s dodávkami, zníženie výroby a zníženie ekonomiky. Je teda veľmi veľa vecí, ktoré budeme musieť chrániť.
Európska únia bude reagovať aj ochranou týchto sektorov, pretože oceliarsky a automobilový priemysel sú kľúčovými piliermi európskej ekonomiky, a preto sa k nim budeme aj tak správať.
Trump Európe vyčíta, že veľa toho vyváža do Spojených štátov, a že my z USA neberieme nič. Je to naozaj tak, že od Ameriky nič nechceme?
Nie je to celkom tak. Čo sa týka tovarov, áno, má pravdu. Spojené štáty dovážajú oveľa viac tovarov z Európskej únie, ako naopak. Je to dané aj tým, že Američania majú radi európske výrobky.
Ak sa pozrieme na služby, situácia je opačná. My zo Spojených štátov dovážame viac služieb, než dokážeme vyviezť. Na vzťah medzi Európou a USA sa treba pozerať komplexnejšie, než len na jednu konkrétnu komoditu.
Myslím, že tu je skôr dôvod na spoluprácu než na obchodné a iné vojny, ale to bude závisieť od Donalda Trumpa.
Ďalší vstup rozhovoru s europoslankyňou Ľubicou Karvašovou si môžete pozrieť tu: