Europarlament bije na poplach: Nedostatok zdravotníkov hrozí v celej EÚ
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
ŠTRASNURG / Europarlament riešil naliehavý problém. V Európskej únii chýbajú a v budúcnosti budú chýbať milióny pracovníkov v zdravotníctve.
Europoslanci spolu s Komisiou diskutovali o tom, ako vyriešiť tento problém, ktorý naplno prepukne už o niekoľko rokov. Naši europoslanci dodávajú, že kým vo vyspelých štátoch riešia nedostatok zdravotníckeho personálu, u nás je problémom aj nedostatok nemocníc a ich žalostný stav.
Európa starne a bije na poplach. Do roku 2030 jej budú chýbať štyri milióny zdravotníckych pracovníkov. Tí už chýbajú aj teraz.
Ako sa to rieši?
"Navzájom si ich prekupujeme, to je pravda a treba to povedať úplne na rovinu," hovorí europoslankyňa Monika Beňová (Smer-SD). Lekári a sestry však odchádzajú do vyspelejších krajín.
"Kvalitné odmeňovanie pracovníkov a pracovníčok v zdravotníctve, pretože povedzme si rovno aj o tom to je," povedal Martin Hojsík (PS). Sme na konci Európy geograficky aj vyspelosťou. Musíme preto loviť mimo členských krajín a najbližšia je Ukrajina.
"Tam vidím priestor práve v tom uznávaní kvalifikácií, možno nejaké rozdielové skúšky. Takisto je to priestor aj pre takýchto pracovníkov, keďže tá jazyková bariéra nie je taká veľká ako pre iné krajiny," vyjadrila sa Katarína Roth Neveďalová (Smer-SD).
Skupovanie pracovníkov nie je ideálne Európske riešenie
"Nie je dlhodobo udržateľná záležitosť. Musíme si stanoviť nejaké kritériá," dodala Roth Neveďalová. Tento fenomén sa ale tak rýchlo neodstráni. Európa má ale niekoľko plánov, ako bojovať proti nedostatku zdravotníckeho personálu. Jedným z nich je program týkajúci sa nedostatku sestier.
"Bude trvať tri roky a bude posilňovať spoluprácu v rámci Európskej únie a jednotlivých úradov, ktorí sa venujú zdravotníctvom v jednotlivých členských krajinách," ozrejmila Veronika Cifrová Ostrihoňová (PS). Tých programov však bude musieť prísť oveľa viac pre starnúcu populáciu únie, o ktorú sa bude musieť niekto starať.
Problém so zdravotníckym personálom teda rieši a najmä bude riešiť celá Európa. Vo vyspelých krajinách však pacienti nemusia riešiť, či sa na zákrok dostanú včas. A keď už áno, či si do nemocnice budú musieť zobrať napríklad uterák či toaletný papier. "My na Slovensku sa viac boríme s tými štrukturálnymi problémami, to znamená starej nemocnice, nezrekonštruovanej nemocnice," dodala Cifrová Ostrihoňová.
Pritom by to bolo jednoduché. Sú na to vyhradené milióny z eurofondov. Tie ale momentálne čerpá vláda na úrovni 3 %. "Slovenská republika nevyužíva efektívne tieto možnosti, ktoré máme vďaka Európskej únii," uviedla Miriam Lexmann (KDH).