Jasno
-2°
Bratislava
Etela
22.2.2025
Europoslanec Branislav Ondruš: Ľudia by mali vedieť, odkiaľ bola potravina dovezená
Zdielať na

Europoslanec Branislav Ondruš: Ľudia by mali vedieť, odkiaľ bola potravina dovezená

BRATISLAVA / Denne prichádza na Slovensko vyše 1200 kamiónov s potravinami, ktoré by sme si mohli vedieť vyrobiť sami. Ako je táto situácia vnímaná na pôde Európskeho parlamentu, porozprával v Ranných novinách europoslanec Branislav Ondruš.

Niekedy je celkom zložité zorientovať sa v označení na etikete a denne prichádza na Slovensko vyše 1200 kamiónov s potravinami, ktoré by sme údajne mohli vyrobiť aj sami. Je to tak?

Možno nie všetky, pretože v tých kamiónoch je aj americká whisky, avokádo alebo pomaranče. Ale veľká časť tých potravín je skutočne taká, ktorá má stredoeurópsky pôvod. My dovážame napríklad slepačie vajcia a dovážame bežnú koreňovú zeleninu, ktorú u nás vieme dopestovať. Dovážame minerálky, napríklad. My patríme v Európskej únii medzi tri alebo štyri krajiny s najväčším množstvom minerálnych prameňov, ale takmer polovica minerálky, ktorá sa predáva v našich obchodoch, a to nehovorím o reštauráciách a baroch, pochádza zo zahraničia. 

Čo sa s tým dá robiť?

Musím povedať, že som členom takej iniciatívy, ale je to vlastne iniciatíva občanov Európskej únie, ktorá sa volá Stop falošným potravinám. A teraz to falšovanie je veľmi dôležité. Naším cieľom nie je zabrániť tomu, aby sa dovážali na Slovensko alebo do Európskej únie potraviny aj z iných krajín. To je úplne prirodzené. Jednoducho to avokádo si nikdy nebudeme vedieť dopestovať na Slovensku. Ale zároveň to, čo chceme dosiahnuť je, aby ľudia vedeli, odkiaľ tá potravina bola dovezená a aby mohli zistiť, akým spôsobom bola vyrobená. Jednoducho dnes máme strašne veľa potravín predávaných v obchodoch, a nehovoriac o reštauráciách, o ktorých pôvode ľudia, ktorí si ich kupujú, nevedia absolútne nič.

Kto môže teda podporiť túto kampaň? Môžu s tým niečo urobiť aj poľnohospodári?

My máme v Európskej únii taký nástroj, ktorý sa volá Európska občianska iniciatíva a to je niečo ako petícia. Ak sa zozbiera pod nejakú požiadavku milión podpisov, čo vzhľadom na stámilióny ľudí, ktorí žijú v Európskej únii, nie je veľký problém, tak s touto požiadavkou, sa musí zaoberať Európska komisia a musí navrhnúť potom napríklad parlamentu nejaké riešenie. Táto kampaň sa u nás na Slovensku volá milión podpisov. Keď si dáte do vyhľadávača www.milionpodpisov.sk, tak prídete na slovenskú verziu webovej stránky tejto kampane a potom dvoma, troma klikmi môžete veľmi jednoducho túto iniciatívu podpísať.

Nejde o to, že by sme nemali dovážať nejaké potraviny. Ide o to, aby sme vedeli určiť ich pôvod a napríklad možno zamedzili tomu, že keď sa nejaká potravina, ktorú kupujeme, tvári, že je z EÚ, tak naozaj z EÚ nie je.

Napríklad. Ale aj preto, aby ľudia vedeli, čo kupujú a čo si dávajú do úst. Problém je, že v po celom svete sú rôzne podmienky buď pestovania alebo spracovávania a výroby potravín. V Spojených štátoch je napríklad povolené dezinfikovať kurčatá takzvaným chlórovým kúpeľom. To znamená, že v koncentrovanom chlórovom roztoku sa zabité kurčatá vykúpu a to je spôsob dezinfekcie. Toto v Európskej únii nie je dovolené a vyplýva to z toho, že u nás sú prísnejšie pravidlá pre chov kurčiat. My chceme, aby ľudia, keď si idú kúpiť kurča, aby vedeli z ktorej je krajiny. Potom napríklad spotrebiteľské organizácie pripravia na webe prehľad, ako sa spracovávajú alebo ako sa chovajú a pestujú potraviny v jednotlivých krajinách, takže človek sa môže rozhodnúť. Nechceme povedať, že nesmiete si to kúpiť. Samozrejme, môžete. Ale je fajn, aby ľudia mali dostatočné informácie a rozhodli sa, či také kurča vykúpané v chlóre si kúpiť chcú alebo nie.

Pokračovanie rozhovoru s europoslancom Branislavom Ondrušom si môžete pozrieť tu: 

Zdielať na

Súvisiace články

Najčítanejšie správy