Zatiahnuté
11°
Bratislava
Miroslava
5.4.2025
Europoslanec Ondruš: Európska únia nemohla nič urobiť proti americkým clám
Zdielať na

Europoslanec Ondruš: Európska únia nemohla nič urobiť proti americkým clám

BRATISLAVA / Vojna, na ktorú môže Európska únia doplatiť. Aj takto hodnotia analytici najnovší krok amerického prezidenta Donalda Trumpa, ktorý uvalil nekopromisné 25 percentné clá na stovku krajín.

​Ako to vníma Európska únia? O tom porozprával poslanec Európskeho parlamentu Branislav Ondruš. 

Ako vnímate zavedenie ciel zo strany Spojených štátov amerických vo výške 20 % na európsky tovar?

Na jednej strane sú tie čísla asi vyššie než sme očakávali. Na druhej strane ja osobne to hodnotím ako očakávané opatrenie. Donald Trump sa týmto zámerom netajil už v čase predvolebnej kampane. Takže v podstate len napĺňa to, čím sa vyhrážal.

Väčšina dúfala v to, že sa toto vyhlásenie nenaplní. Ako reagujete na to, že čo hovoria analytici, politici, obchodníci a odborníci v tejto oblasti?

Ja som to považoval za dosť šialené na to, aby to Donald Trump aj zrealizoval. Od Donalda Trumpa nič rozumné neočakávam. Čím väčšia hlúposť, tým pravdepodobnejšie, že sa to zrealizuje. Pre mňa osobne to vôbec nie je prekvapenie a priznám sa, že vlastne už v čase kandidatúry do Európskeho parlamentu som prezentoval svoj záujem byť vo výbore pre medzinárodný obchod, kam som sa aj dostal. A to bolo práve preto, lebo som očakával, že vývoj v medzinárodnom obchode bude kľúčovým spôsobom ovplyvňovať aj slovenské hospodárstvo. A tá reakcia všetkých odborníkov je opäť úplne prirodzená. My máme skúsenosť s podobnou obchodnou vojnou spred niekoľkých rokov a vieme, že to spôsobilo globálne ekonomické problémy, takže celkom určite to spôsobí globálne ekonomické problémy aj teraz.

Čo sa týka tých percent, mohla Európska únia predísť tejto situácii? Veľká Británia to dokázala nejakým spôsobom prostredníctvom svojho premiéra Keira Starmera uhrať len 10 %.

Nemohla, pretože Donald Trump to povedal veľmi jasne. On pri tom svojom vystúpení nazval Európsku úniu nepriateľom. Povedal, že Európska únia sa nepriateľsky správa k Spojeným štátom. To samozrejme, nie je pravda. Pravda je skôr opak. Pozrime sa, ako sa Európska únia správa na medzinárodnej úrovni k Spojeným štátom a ako v podstate slúžila americkej zahraničnej politike dlhé obdobie. Lenže Donald Trump neposudzuje veci racionálne a pravda ho nezaujíma vôbec. Keďže on má v hlave pevne usadené, že Európska únia je nepriateľ, tak Európska únia nemala šancu v tejto chvíli urobiť nič, čím by mohla ovplyvniť toto jeho rozhodnutie. My sme naučení argumentovať, vysvetľovať a racionálne rozumne komunikovať a tento spôsob komunikácie s Donaldom Trumpom jednoducho nefunguje. Nemali sme žiadnu šancu zmeniť to, o čom svedčí aj to, že nielen Robert Fico sa pokúsil rozprávať s Elonom Muskom v Spojených štátoch, ale aj Emmanuel Macron nedosiahol takisto vôbec nič.

Európska únia chce reagovať, pripravuje protiopatrenia. Rozprávali ste sa na výbore o tom, aké by tie protiopatrenia mali byť?

Ja som to hovoril už od decembra, respektíve januára, kedy sme už s nástupom Donalda Trumpa na každom zasadaní komunikovali buď so zástupcami komisie, alebo priamo s Marošom Šefčovičom, o tom, ako sa pripraviť na to, čo nevyhnutne nastane. Boli tam dva druhy reakcií. Tá prvá je vyjednávanie a pripravenie recipročných opatrení. Donald Trump rozumie iba sile a neváži si zbabelých súperov. Čiže my musíme vyjednávať a hľadať nejaké iné oblasti, ktoré by na Trumpa mohli zapôsobiť. Povedal, že pripúšťa možnú zmenu, ale čaká, aké úžasné ponuky dostane od potenciálnych partnerov.

Druhé opatrenie je meniť náš prístup k hospodárskej politike EÚ. 90 technologických a startupových spoločností podpísalo pred asi desiatimi dňami list, v ktorom vyzvali Európsku komisiu, aby začala uplatňovať princíp, ktorý po anglicky nazvali Buy Europeans. To znamená nakupujme európske. Ja som sa v tejto súvislosti včera stretol s predsedom Úradu pre verejné obstarávanie a ja si myslím, že my musíme zmeniť prístup napríklad k verejnému obstarávaniu, k míňaniu verejných peňazí tak, že budeme uprednostňovať európskych a v niektorých oblastiach, napríklad ako sú potraviny, lokálnych výrobcov.

Pokračovanie rozhovoru s europoslancom Branislavom Ondrušom o protizákonnom prepúšťaní odborárov si môžete pozrieť tu: 

Zdielať na

Súvisiace články

Najčítanejšie správy