Jasno
Bratislava
Drahomíra, Sára, Mário
19.1.2025
Europoslanci navrhujú vznik eurokomisára pre zvieratá: Je potrebné zamedziť ich týranie
Zdielať na

Europoslanci navrhujú vznik eurokomisára pre zvieratá: Je potrebné zamedziť ich týranie

ŠTRASBURG / V Európskej únii sa masívne obchádzajú pravidlá pri preprave zvierat. Mnohé sa transportujú už po dvoch týždňoch od narodenia, odkázané sú teda na materské mlieko a nemajú zabezpečenú ani len vodu. Niekedy strávia v kamiónoch, v stiesnených kobkách, aj tisíce kilometrov, čo mnohí europoslanci považujú za mimoriadne nehumánne. Odpoveďou by mohol byť vznik nového eurokomisára pre zvieratá. Vyše stovka europoslancov už zaslala Európskej komisii spoločnú otázku, či vznik nového úradu umožní.

Státisíce ľudí už podpísali petíciu, aby vznikol špeciálny eurokomisár pre ochranu zvierat. Ten by mal riešiť podmienky ich chovu. “Nemôže byť predsa legálne, aby aj zo Slovenska išli transporty živých zvierat po ceste do Kazachstanu. Hovädzí dobytok, transport trvá až dva týždne niekedy,” povedal europoslanec Martin Hojsík.

Najväčší problém stále totiž zostávajú transporty zvierat. V tesných priestoroch, bez vody či potravy, cestujú stovky kilometrov. “Zvieratá dopravujeme cez polovicu zemegule v podstate kým sa dostanú do cieľového miesta, kde po tom sú usmrtené,” uviedol europoslanec Pollák. 

“Sú transportované aj vo veľmi vysokom štádiu tehotenstva, dochádza k spontánnym pôrodom alebo potratom na palubách kamiónov, čo teda nie je niečo čo by bolo zlúčiteľné s našou legislatívou a vôbec s humánnym prístupom k zvieratám,” povedal europoslanec Michal Wiezik. 

Špeciálny výbor europarlamentu rok a pol monitoroval tieto transporty. Zaznamenané sú tiež prípady, kedy sa viezli ovce a jahňatá zo Slovenska po mori až do Líbye. Na konci tohto transportu boli ihneď poslané na bitúnok.

“Aby sa hlavne skrátila povinne maximálna dĺžka transportu za deň a aby sa aj zaviedli povinné prestávky a aby sa aj uzákonila maximálna a minimálna teplota pri transporte pre tieto zvieratá,” povedal europoslanec Robert Hajšel.

Zhoda tak v tomto panuje naprieč politickým spektrom. Výbor odporúča tiež zakázať prevozy gravidných samíc v treťom trimestri a zvýšiť hranicu veku zvieraťa aspoň na šesť týždňov.

Súvisiace články

Najčítanejšie správy