Skoro jasno
Bratislava
Emília
24.11.2024
Dvesto náhodne vybraných ľudí môže udať smer Európskej únie. Medzi nimi sú aj Slováci
Zdielať na

Dvesto náhodne vybraných ľudí môže udať smer Európskej únie. Medzi nimi sú aj Slováci

MAASTRICHT / Dvesto ľudí, náhodne vybraných zo všetkých členských krajín Európskej únie, rôzneho veku a vzdelania v týchto dňoch možno udajú smer Európskej únie na ďalšie roky. Do projektu, ktorý má odhaliť, čo skutočne chcú obyvatelia Únie, náhodne vybrali aj niekoľko Slovákov. Každý z nich má povedať, čo chce od Európskej únie napríklad v oblasti zahraničnej politiky či migrácie. Ďalší náhodne vybratí obyvatelia sa zasa budú vyjadrovať o životnom prostredí alebo zdravotníctve.

Práve v holandskom Maastrichte sa pred 30 rokmi podpísala Zmluva o Európskej únii. Aj preto sa práve v tomto meste a v týchto dňoch rozhoduje o politikách Európskej únie na najbližšie roky. "Podľa odporúčaní, ktoré dostaneme od náhodne vybraných ľudí, budeme v Európskej komisii tvoriť politiku na najbližšie roky,“ povedala podpredsedníčka Európskej komisie Šuica Dubravka. 

„Zavolali mi, či by som mal záujem sa zúčastniť a ja som súhlasil," uviedol účastník z Česka Daniel Joudal. "Aké sú názory obyčajných ľudí na tieto témy,“ povedala účastníčka z Česka Eva Křížková. Zástupcovia eurokomisie sa už pýtali ľudí vo Florencii, Varšave, a teraz v Maastrichte. Náhodný výber spôsobil, že bežní ľudia zo všetkých členských krajín hovoria, ako si predstavujú budúcnosť Európskej únie, jej demokraciu, životné prostredie alebo obrannú politiku.

"Tie členské štáty, každý má svoje problémy, svoje vízie, svoje očakávania,“ uviedol účastník zo Slovenska Július Golej.  "Je to dobrý začiatok na to, aby sme si porovnali rôzne pohľady obyvateľov rôznych krajín a žiadnu politiku nerobili na silu,“ ohodnotil projekt účastník z Nemecka Andreas Bürk. 

Odporúčania bežných ľudí bude onedlho prerokovávať aj Európsky parlament. Viaceré z nich, na ktorých sa 200 vybraných ľudí z Únie zhodne, sa stanú pre budúcu politiku záväzné. "Ja pochádzam z Francúzska a špeciálne sa zaujímam o tému migrácie, nakoľko som celý tento proces zažil. Naše odporúčanie pre eurokomisiu bude, aby sme nenútili krajiny byť solidárne, pokiaľ nechcú,“ povedal účastník z Francúzska Jonathan Kaluarachchige. 

Súvisiace články

Najčítanejšie správy