Strategické rozhodnutie. Jadro a plyn považuje únia za udržateľné zdroje energie
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
ŠTRASBURG / V europarlamente dnes padlo strategické rozhodnutie. Európska únia schválila zaradenie jadra a plynu medzi udržateľné zdroje energie. Ešte v marci pritom využívanie týchto palív rozdeľovalo názory členov únie. Slovensko bolo na strane krajín, ktoré jadrovú energiu energiu obhajovali. Aktuálne dianie priamo v Štrasburgu sledoval Richard Juriš.
Menší protest proti jadru a plynu sa odohral priamo na nádvorí europarlamentu ešte pred rozpravou taxonómií. Iný názor majú aj zelení europoslanci v pléne. "Mali sme tu dlhé debaty, ale buď teda ste zelení alebo nie ste," povedal Bas Eickhout, holandský europoslanec za zelených. Inak je na tom Slovensko so silným priemyslom, ktorý závisí od dodávok energie ako z jadra, tak aj z plynu. "Pre Slovensko je kľúčové, aby sme jadrovú energiu a plyn zahrnuli do zelenej taxonómie, aby sme nehovorili, že toto je nejaká špinavá energia," vyjadril sa europoslanec Ivan Štefanec (Európska ľudová strana). "Štáty ako Slovensko potrebujú práve aj plyn aj jadro vo svojom energetickom mixe," konštatoval europoslanec Robert Hajšel (SD). Po dlhých a búrlivých debatách sa väčšina poslancov postavila za jadro a plyn. Oba zdroje dostávajú v únii zelenú. Ide o zložitý technický dokument, kde začali prevládať emócie. Okrem toho ho komisia podľa viacerých napísala zmätočne. "Nemá to podľa mňa logiku. Prečo zahŕňať prechodné technológie do taxonómie," vyjadril sa europoslanec Michal Wiezik (Obnovme Európu). Odporcovia jadra a plynu to vnímajú takto: "Plyn je fosílne palivo, nahrádzať fosílne palivo iným fosílnym palivom ako nejaký prechodný krok mi príde v skutočnosti krokom späť," vysvetlil europoslanec Wiezik. Zároveň hovorili o geopolitickom rozmere v časoch ruskej vojny a agresie sa tak bude ešte ťažšie odpútavať od Moskvy. "Potrebujeme hľadať alternatívne zdroje, nie ruské zdroje. Keď sa bavíme o jadre, tak potrebujeme hľadať alternatívne zdroje paliva tak, aby sme neboli závislí od ruskej federácie," konštatoval europoslanec Vladimír Bilčík (EĽS).