Jasno
-1°
Bratislava
Drahomíra, Sára, Mário
19.1.2025
Kvôli segregácii sú rómske deti závislé od sociálneho systému, tvrdí europoslanec Pollák
Zdielať na

Kvôli segregácii sú rómske deti závislé od sociálneho systému, tvrdí europoslanec Pollák

BRATISLAVA / Do štúdia Ranných novín TV JOJ prijal pozvanie europoslanec Peter Pollák, aby porozprával viac o novinkách, ktoré sa v Europarlamente aktuálne riešia. Moderátori TV JOJ s ním rozoberali tému segregácie rómskych detí vo vzdelávaní. Európska komisia totiž v stredu, 19. apríla, zažalovala Slovensko na Súdnom dvore EÚ kvôli tomu, že túto otázku účinne nerieši.

Včera sa skončilo plenárne zasadnutie, včera ste oslavovali narodeniny, čo dopadlo lepšie?

Neoslavoval som, pretože hneď po skončení schôdze som sadol do auta a celý deň som šoféroval, aby som dnes ráno mohol byť u vás.

Európska komisia žaluje Slovensko pre segregáciu rómskych detí, prípad nedostatočného riešenia diskriminácie rómskych detí v školách. Čo to znamená?

Od roku 2015 Európska komisia aj mnohí ľudia, ktorí sa venujú otázke vzdelávania rómskych detí, dlhodobo upozorňujú na Slovensku, že niečo nie je v poriadku. Rómske deti nie sú v našom vzdelávacom systéme úspešné. Samozrejme, že za to môže aj rodina ale povedzme si pravdu, že tá škola nie je pripravená pracovať s dieťaťom, ktoré prichádza do systému bez toho, aby ovládalo vyučovací jazyk a nemá predpoklady, ktoré by sa vyžadovalo. S týmto dieťaťom náš systém nedokáže pracovať.

Napríklad anglický systém vzdelávania je na takéto dieťa pripravený a dokáže ho zaradiť normálne. U nás sa stáva zvykom, že takéto dieťa preradíme do triedy, kde sú koncentrované rómske deti. Tej triedy potom hovoríme špeciálna trieda alebo špeciálna škola a stojí dvakrát viac peňazí ako normálna trieda. Výsledkom je to, že keď to dieťa vyjde z toho systému, je nepoužiteľné. Za dvakrát viac peňazí tak potom vyrobíme človeka, ktorý je závislý na sociálnom systéme. Na to upozorňujú mnohí odborníci a Európska komisia a kompetentné orgány s tým nič zásadné neurobili. Samozrejme, nejaké "kozmetické" projekty v rámci eurofondov sa tu udiali ale pravdou je, že Európska komisia žiadala systémové opatrenia, ku ktorým nedošlo.

Mimochodom, to konanie sa vedie voči trom krajinám - Slovensku, Maďarsku a Českej republike. Len na Slovensku sme došli do tretej fázy, ostatné krajiny sú od 2015 roku v prvej fáze, dokonca voči Maďarsku sa toto konanie už vôbec nevedie. Nám sa za tých osem rokov nepodarilo ponúknuť Európskej komisii správne odpovede alebo správne systémové opatrenia, ktoré by jednak dali rómskym deťom budúcnosť, a zároveň aby tu nebola hrozba pokuty, ktorá reálne hrozí Slovensku za to, že sme nepriniesli žiadne systémové opatrenia.

Existuje vôbec šanca, že by sme sa tomu mohli vyhnúť?

No teraz už nikto nesmie otáľať a súčasný minister školstva si musí vyhrnúť rukávy a dohodnúť sa s Európskou komisiou, že v krátkej dobre ponúkne systémové opatrenia. To znamená zákony, nie stratégie, ktoré prispejú k tomu, aby sme z rómskych detí vychovali ľudí, ktorí budú uplatnení na pracovnom trhu.

Čo Slovensku konkrétne hrozí, ako by sme sa mohli z tejto situácie dostať a je ešte vôbec nejaká šanca zachrániť to a neplatiť sankcie? Môže toto rozhodnutie vyvolať v spoločnosti zároveň ďalšie napätie, napríklad aj ďalšiu nevraživosť a predsudky voči Rómom? Dajú sa tieto nálady nejakým spôsobom koordinovať, ovplyvniť? Aj to sa dozviete v rozhovore s europoslancom Petrom Pollákom. Celý rozhovor si môžete pozrieť vo videu.

Súvisiace články

Najčítanejšie správy