Rokovanie o zmenách v Štrasburgu. Otváranie základných zmlúv vyvolalo diskusiu
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
ŠTRASBURG / Otvorenie zakladajúcich zmlúv o Európskej únii ublíži menším členským krajinám a teda aj Slovensku. Europoslanci kritizujú rušenie práva veta, či zníženie počtu eurokomisárov. O rozpočte by už nerozhodovali členské krajiny, ale priamo Európsky parlament. Mnohí však upozorňujú, že ak sa zmluvy otvoria, nemusia sa už nikdy dokončiť.
Medzi europoslancami to tentoraz iskrilo kvôli návrhu na otváranie základných zmlúv o Európskej Únii. "Európsky parlament tu chce mať oveľa väčšie právomoci. Chce napríklad určovať, kto bude predseda Európskej komisie a predseda Európskej Únie," vyjadrila sa Katarína Roth Neveďalová, Europoslankyňa a poslankyňa SMER-SD. "Potrebujeme prijať isté nové rozhodnutia, aby sme oveľa účinnejším spôsobom vedeli rozhodovať na Európskej úrovni," vyjadril sa europoslanec Vladimír Bilčík.
Návrh, s ktorým prišla komisia úplne otáča doterajšie fungovanie. Mnohé oblasti ktoré v súčasnosti patria do výlučnej právomoci členských štátov, by sa riadili centrálne. Hovoríme o verejnom zdraví, civilnej ochrane, priemysle či vzdelávaní. "Porušujeme zmluvy a zasahuje Európska Únia do kompetencií členských štátov a toto sa deje dlhodobo," povedala Miriam Lexmann, europoslankyňa a poslankyňa KDH.
Pri návrhu musí panovať zhoda
Mnohí však nechcú zmluvy otvárať vôbec, inak by mohlo začať platiť právo väčšiny a teda Brusel by mohol schváliť niečo s čím nesúhlasíme. "Naozaj by to limitovalo národnú zvrchovanosť každého členského štátu," vyjadril sa k téme europoslanec Robert Hajšel. "S veľkou pravdepodobnosťou sa do tej novej zmluvy môže dostať niečo, s čím nerátate a môže byť v budúcnosti problematické," dodal Peter Polák, europoslanec a poslanec hnutia Slovensko.
V súčasnosti musí pri každom návrhu panovať zhoda. Obmedzené právo veta by postihlo najmä menšie krajiny, čo by prinieslo mnohé nezhody medzi členskými krajinami.