Slovensko pred 20 rokmi vstúpilo do EÚ. Dnes nám hrozí zastavenie eurofondov
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
ŠTRASBURG / V Európskom parlamente sa dnes uskutočnila spomienková akcia na najväčšie rozšírenie v histórii únie v máji 2004. Medzi členské štáty vtedy vstúpilo aj Slovensko. Našu krajinu zastupoval vtedajší premiér Mikuláš Dzurinda, ktorý členstvo v Európskej únii spolu s europoslancami hodnotí kladne. Slovensko však po dvoch dekádach výhod z členstva čelí hrozbe zastavenia čerpania eurofondov.
Slovensko je v EÚ už 20 rokov
Pred 20 rokmi vztyčovali v Štrasburgu našu vlajku. Na slávnostnú ceremóniu prišli šéfovia únie, súčasní europoslanci, ale aj bývalí politici a lídri. Slovensko zastupoval Mikuláš Dzurinda. Vtedajší premiér zaspomínal na našu cestu do únie a následnú radosť. Rovnako aj na návštevu vtedajšieho šéfa Európskej komisie Prodiho na Slovensku a jeho vetu počas tlačovky. "Pýtal som sa ho, že pán prezident, ako hodnotíte úsilie Slovenska a jeho odpoveď bola, že no, po prvých hodinách na Slovensku mám pocit, že Slováci hovoria viac o negociačných kapitolách ako o sexe," zaspomínal Mikuláš Dzurinda.
Vstup do EÚ je úspech vo všetkých smeroch
Europoslanci medzi seba pustili aj mladých ľudí narodených presne pred dvadsiatimi rokmi, ktorí politikom kládli otázky ohľadom Európskej únie. Okrem Slovenska v roku 2004 vstúpili do Európskej únie napríklad Česi, Maďari, Poliaci či Estónci. Podľa europoslancov je to úspešný príbeh vo všetkých smeroch. "Majú otvorené hranice, môžu cestovať, študovať a pracovať v zahraničí," uviedol europoslanec Eugen Jurzyca. "Je veľmi dôležité, že sme v EÚ, ktorá je mierový projekt," vyjadrila sa aj europoslankyňa Miriam Lexmann. "Stali sme sa plnohodnotnými Európanmi, stali sme sa bohatšími," povedal Michal Wiezik, ďalší z poslancov Európskeho parlamentu. "Pokročil hospodársky vývoj, ľudské práva, vybudovali sa základy právneho štátu," uviedol europoslanec Robert Hajšel
TV JOJ
Hrozí strata eurofondov
Slovensko pre kroky dnešnej vlády môže stratiť eurofondy. "Vnímam to veľmi kriticky, je to hlavne veľmi zbytočné, lebo sa to nedeje v záujme Slovenska," vyjadril sa k situácii Wiezik. "Musia ďalej pokračovať rokovania medzi Eúropskou komisiou a rezortami slovenskej vlády," dodal Hajšel. Mnohí zabúdajú na výhody ktoré nám členstvo v Európskej únii prináša. "To patrí k životu, že sú nielen vzostupy, ale aj pády," uzavrel Dzurinda. Dúfajme. že to nebude až príliš veľký pád. Bola by to škoda. Za dvadsať rokov sme od Európskej únie oveľa viac dostali ako sme jej dali, čo je tiež trochu škoda