Európsky parlament poskytne pôžičku Ukrajine. Musí však splniť podmienku
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
BRUSEL / Európsky parlament odobril novú, vysokú pôžičku pre Ukrajinu. Na obnovu jej rozbombardovanej infraštruktúry pôjde 35 miliárd eur a kryté budú zo zmrazených ruských aktív. Práve ruskými peniazmi uloženými v Európskej únii ju teda bude splácať. Ukrajina však dostala podmienku - musí presadzovať účinné demokratické mechanizmy a rešpektovať ľudské práva.
Pôžička pre Ukrajinu
Finančný balík pre Ukrajinu
Obrovský balík pre Ukrajinu získal podporu aj Rady, ktorú tvoria vlády členských krajín. “V tomto máme zhodu aj s Radou, teda s členskými štátmi vrátane Slovenska," hovorí europoslanec, Martin Hojsík.
V aktívach centrálnej banky Ruska sa nachádza v Európskej únii približne 210 miliárd EUR. V dôsledku sankcií zostávajú naďalej zmrazené. Členské vlády však nesiahajú priamo na ne, ale na zisky zo spomínaných aktív.
Peniaze majú byť použité na splácanie dlhov
"Budú darované Ukrajine ale na to, aby Ukrajina mohla splácať dlhy voči EÚ, ktoré má, teda tieto záväzky," vysvetľuje europoslankyňa Miriam Lexmann. Ako informuje europoslanec Michal Wiezik,“Budú použité na obranu a obnovu Ukrajiny a myslím si, že z tohto hľadiska je to najspravodlivejšie riešenie aké máme.”
Prebehla aj výmena názorov
Výmena názorov však padala, či si to vôbec Únia môže dovoliť. Napokon však väčšina hlasovala ZA. “Myslím si dokonca, že je v nesúlade s medzinárodným právom, pretože my nemôžeme bez rozhodnutia súdu zobrať peniaze, ktoré nám nepatria,” hovorí europoslankyňa Katarína Roth Neveďalová.
Peniaze z pôžičky budú použité konkrétne
"Momentálne sa našlo riešenie, že áno v nejakých prípadoch je to možné aby sme takéto aktíva zmrazili,” dopĺňa Lexmann. Peniaze z pôžičky budú viazané na konkrétne účely a podliehať kontrole priamo Bruselu. Celá pôžička by sa na ukrajinské účty mala dostať do konca budúceho roka.
Europoslanec Branislav Ondruš vysvetľuje, “Aby tieto peniaze boli využité aj na zákazky, ktoré budú vytvárať kvalitné pracovné príležitosti v krajinách, ktoré priamo susedia s Ukrajinou, tzn. vrátane Slovenska.”
“Na takomto princípe sa vlastne zhoduje celá tzv. skupina G7, čo sú najväčšie, najsilnejšie ekonomiky sveta,” informuje europoslankyňa Ľubica Karvašová.