Rozpočet Európskej únie čakajú zmeny. Namiesto Erasmu chcú podporiť zdravie
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
ŠTRASBURG / Škrtať sa má napríklad v najúspešnejšom európskom programe Erasmus. To znamená, že študovať do zahraničia bude môcť ísť menej študentov, či učiteľov. Razantne proti je väčšina europoslancov, ktorí odmietajú škrtať na úkor vzdelávania. Chcú tiež viac peňazí na prevenciu zdravia, pretože európska populácia výrazne starne, čo zdražuje zdravotnícky systém.
Europarlament
Veľkú diskusiu u europoslancov vyvolalo práve škrtanie v programe Erasmus o takmer 300 miliónov eur. "By to znamenalo buď nižšie štipendiá alebo omnoho menej študentiek na tomto programe," uviedla europoslankyňa Lucia Yar.
Europoslancov obetovanie vzdelávania mrzí
Za rok sa ho zúčastní 1,2 milióna ľudí. Hovoríme teda možno aj o 100-tisíc ľuďoch, ktorí by už nemohli vycestovať do zahraničia. "Bohužiaľ, tie peniaze v európskom rozpočte máme stále iba jedny a tie musíme prerozdeliť iným spôsobom a obeťou takéhoto prerozdeľovania na iné priority sa stáva vzdelávanie," poznamenala europoslankyňa Katarína Roth Neveďalová. "Je mi ľúto, že krajiny to vidia tak, že práve tie najúspešnejšie, najdôležitejšie projekty by mali dostať na budúci rok menej peňazí," poznamenal europoslanec Ľudovít Ódor.
S tým nesúhlasia strany naprieč politickým spektrom. A cez výbory sa snažia návrh rozpočtu korigovať. Napríklad aj zvýšením financovanie tzv. záruky pre deti, ktoré pomáhajú deťom najmä z chudobných rodín. "Majú deťom zabezpečiť prístup k vzdelaniu, zabezpečiť napríklad obedy zadarmo, zabezpečiť dopravu do škôl a zo škôl a podobne," opísal europoslanec Branislav Ondruš. "Chceme navýšenie peňazí pre mladých farmárov, členské štáty to zatiaľ tiež nepodporujú," poznamenal europoslanec Martin Hojsík.
Zamerali sa na zdravie a poľnohospodárstvo
Parlament požaduje zvýšiť prevenciu zdravia o 70 miliónov, pre poľnohospodárov ďalších 96 miliónov eur navyše. "Vieme, že Európska únia technologicky zaostáva a nie je strategické, aby sme práve dnes škrtali programy, ktoré sa venujú vede a výskumu," dodala europoslankyňa Miriam Lexmann. "Čaká nás ale však ťažšia diskusia budúci rok a to je o celom novom sedem ročnom období," doplnila europoslankyňa Ľubica Karvašová.