Europoslankyňa Katarína Roth Neveďalová: Musíme sa začať starať viac sami o seba v Európskej únii
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
BRATISLAVA / V piatky k nám do štúdia Ranných novín chodia poslanci Európskeho parlamentu a prinášajú aktuálne informácie, ktorými sa parlament zaoberá. Tentoraz na naše otázky odpovedá europoslankyňa Katarína Roth Neveďalová.
Vo Francúzsku vyslovili vláde nedôveru. Ako to ovplyvní dianie v Európe a hlavne ekonomiku únie ako takej? Pretože Francúzsko má druhú najsilnejšiu ekonomiku v únii.
Veľmi správne ste to povedali. Francúzska ekonomika je vlastne druhá najsilnejšia v Európskej únii, druhá najväčšia. Teraz máme ešte vlastne diskusiu aj o takej novej dohode, ktorá možno takisto ovplyvní európsku ekonomiku. Je to dohoda Mercosur, ktorá práve dnes by mala byť podpísaná v Latinskej Amerike.
Máme veľa vecí, ktoré sa dejú vo Francúzsku, ale aj v Nemecku, čo je vlastne najsilnejšia ekonomika. Čiže keď sa nám otriasa Nemecko, ktoré máme, máme, budeme mať predčasné voľby a vo Francúzsku takisto v podstate padla vláda. Takže máme dve najsilnejšie európske ekonomiky momentálne v takýchto problémoch, tak naozaj to ovplyvňuje európsku ekonomiku, ktorá má momentálne problémy kvôli rôznym zahranično-politickým veciam, ktoré sa dejú, ako je vojna na Ukrajine.
Máme zvyšujúce sa ceny energií. Máme ďalšie problémy aj v Európskej únii s konkurencieschopnosťou. Máme Donalda Trumpa v Bielom dome. Teraz máme problémy s Čínou kvôli exportu aj importu čínskych vozidiel. Čiže sú rôzne veci, ktoré sa udiali v rovnakom čase. Európska ekonomika teda pravdepodobne bude naberať ďalší, akoby taký vzrast, ale nie je taký veľký, ako sme predpokladali a to sme nestretávali práve to, čo sa vo Francúzsku udialo.
Čiže môžeme sa dostať a nechcem strašiť vašich divákov, ale môžeme sa dostať aj do ďalšej recesie alebo do ďalšej ekonomickej krízy v Európskej únii, lebo tie naše financie nie sú úplne v poriadku. Budeme pripravovať ďalší európsky rozpočet, ktorý by mal byť predstavený na sedem rokov práve budúci rok- Máme aj novú komisiu.
Máme veľmi veľa takých faktorov v tom celom zrátaní, ktoré nie sú úplne jasné. Čiže nevieme úplne, čo všetko sa môže stať, ale skôr vyzerá, že ten vývoj bude negatívny.
Alternatíva pre Nemecko, plánuje do kampane do predčasných parlamentných volieb vstúpiť s tým, že chcú apelovať na vystúpenie krajiny z EÚ, tiež na odstúpenie od Parížskej klimatickej dohody. Toto môže byť takisto veľký problém.
Môže byť, ale nemyslí si snáď nikto, že by sa nakoniec niečo také stalo, že by Nemecko z tej Európskej únie vystúpilo, keďže je zakladajúcim členom. Čiže nemyslím si, že toto je možno nejaká vec, ktorá veľmi hrozí.
Druhá vec je ale čo sa týka nemeckých volieb, treba sa pozrieť na iné strany, napríklad na kresťanských demokratov, ktorí sú veľmi jasnou silou a je odtiaľ aj pani predsedníčka Ursula von der Leyenová. Je to strana pani Merkelovej, ktorá napríklad do kampane ide s tým, že chce zaviesť nové spaľovacie motory, že chce zrušiť časti Green dealu, že chce znova obnoviť jadrovú energetiku v krajine.
Tieto veci takisto spôsobili otrasy nemeckej ekonomiky a vlastne aj ten ten problém, ktorý máme s ekonomikou Európskej únie. Čiže ak tie voľby vyjdú týmto spôsobom, tak je možné, že sa vlastne tá Európska únia dostane viac, ako by na takú správnu koľaj, ak naozaj napríklad Nemecko urobí takéto rozhodnutia a bude nás to všetkých ovplyvňovať.
Tým nehovorím, že chceme, aby vyhrala jedna alebo druhá strana, lebo je to samozrejme na občanoch Nemecka, ako sa rozhodnú a kto tam vyhrá tieto voľby, ale aj toto je súčasťou tej predvolebnej kampane. A vo Francúzsku je zase celá debata o tom, že nedostatočne konsolidujú, že majú veľké problémy ekonomické, finančné. To, čo bola vlastne diskusia aj na Slovensku.
A potom máme aj tú dohodu Mercosur. Je to vlastne obchodná dohoda, ktorú Európska únia ide podpisovať s Latinskou Amerikou, proti ktorej Francúzsko veľmi vystupuje, pretože sa veľmi dotýka farmárov. Je to aj o dovoze mäsa a dovozu niektorých poľnohospodárskych výrobkov ako sóje z Latinskej Ameriky, proti čomu francúzski farmári protestovali, keď u nás protestovali proti dovozu z Ukrajiny.
Čo sa týka Donalda Trumpa, aký môžeme z nášho pohľadu očakávať vývoj v súvislosti s EÚ?
No hovorí sa, samozrejme o tom, že Donald Trump povedal, že zavedie nejaké clá nielen na Európsku úniu, ale na všetky dovozy na všetky produkty, ktoré prichádzajú do Spojených štátov, že chce chrániť americkú ekonomiku, čo je pre nás veľký problém, pretože Spojené štáty sú veľmi významný ekonomický partner pre Európsku úniu. Veľmi veľa dovážame alebo vyvážame do Spojených štátov amerických. Sú to potraviny, ale sú to aj produkty, výrobky, autá a je to veľa ďalších vecí.
Čiže ak naozaj Donald Trump urobí to, že zavedie tieto dovozné clá aj na európske produkty, môže to byť pre nás ďalší problém. Ako máme napríklad momentálne s Čínou, pretože my sme zaviedli dovozné clá, vlastne rozmýšľa o takých istých opatreniach smerom naspäť. Pre nás to znamená, že musíme sa začať starať viac sami o seba v Európskej únii a viac ako keby chrániť tú našu spoločnú ekonomiku.
Pokračovanie rozhovoru s europoslankyňou Neveďalovou si môžete pozrieť tu: